# vill ha smeknamn till marsvinen
Author: [Borttaget]

jag vill att Silver och Malte ska ha varit smeknamn men kommer inte på vilka namn de ska ha så vill ha hjälp med de.

 namnenn ska inte vara jätte långa och de ska passa ihop typ som 

du och jag 🙂

## Comment 1
Author: linneakaangas

En ny tråd kanske va lite onödigt att skapa, du har ju redan en tråd om namn. :D

## Comment 2
Author: [Borttaget]

ja men ingen vill ju svara på min fråga som jag skrev där

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Det är inte säkert man får svar direkt varje gång. Det handlar inte om att ingen vill svara, utan om hur många som är inloggade. Du kommer få svar ska du se. :) Det kan bli lite svårare att svara på funderingar om det finns flera trådar som handlar om samma sak.

## Comment 4
Author: Linnet

Varför ska du ha smeknamn det är väl bara dumt, dom har ju sina namn, finns väl ingen anledning till att ha smeknamn.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

jag vill ha smekmn har haft de till ett marsvin innan så vill ha de. De är inte dumt att ha de

## Comment 6
Author: emmaaslund

Jag har inga bra idéer på smeknamn , tyvärr. Dina marsvins namn är ju väldigt korta och tydliga i sig vilket ju faktiskt bjuder in till att _inte_ ha något smeknamn. Själv skulle jag nog inte sätta ett smeknamn på ett djur med ett kort och "enkelt" namn, snarare om det var längre och lite krångligare att säga varje gång.

## Comment 7
Author: maijasjodin

Det är väl något man kommer på eftersom? Alltså att du kommer på något smeknamn helt plötsligt! Något som av någon anledning passar.

## Comment 8
Author: UrchinFamiljen

Jag har smeknamn till alla mina råttor, våran katt och hund. Men det är något som man bara kommer på som #7 säger. Dessutom är det väl roligare att hitta på ett smeknamn till sitt djur själv, istället att någon man inte känner hittar på ett.. ?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

okej tror jag kommit på två 🙂

Silver= bebbe 

Malte= pappa

tycker de  passar bra till dom för att silver är en bebis och malte är typ pappa

## Comment 10
Author: [Borttaget]

4 av mina marsvin är det bara en som har fått ett smeknamn och det är Silvern som heter egentligen Groth´s Betong i Cao Bang i sitt papper och dom andra 3 som heter Bragd, Bre och Snadi är så lätta namn så dom har inga smeknamn.Jag tycker Malte och Silver är fina namn,så dom behöver du inga smeknamn på. Jag tycker det är lite roligt att din lilla marsvins bebis heter Silver och min marsvins kille kallas för Silvern. Dom som har långa och krångliga namn brukar man ha smeknamn på men inte dom som man har korta och lätta namn.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

ja de var ju häftigt en till tillfällighet verkligen

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Smeknamn är väl något som växer fram med tiden, inte som man bestämmer i förväg.

## Comment 13
Author: linneakaangas

Smeknamn är kortare namn, men bebbe och pappa är inte kortare. :P

## Comment 14
Author: _Charlie

Alltså smeknamn... de kommer ju med tiden, de bestämmer man ju inte i förhand. Eller? Jag har inte gjort det.

Min Coffee Break har blivit Bönan. (kaffeböna) Numera Fetböna för hon är väldigt överviktig.

Baltimore blir Balt.

Chifu blir Chefen eftersom han handmatades som bebis var gång han skrek efter mig.

Flora kallas Flora Tigertass eftersom hon har en vit tass.

Chivas kallas Chivisen.

Filur som snart flyttar hit kallar jag Fikusen pga att min telefon autocorrectade Filur till Fikus en gång.

Spader som numer är avliden kallades Spader Bus för att han alltid var full i bus.

Humla har sedan hon var bebis kallats Humla Min Vackra för hon är så otroligt vacker.

Ubangi kallas Bangi pga att det helt enkelt är enklare att säga.

Hamstern Silly Billy Bambam kallas Billy.

Råttan Milo kallas Milomus eller Milometer.

Avlidna Plura kallades Plura Pussgurka för hans mun var så plutig.

Nums kallades Nusseman.

Max blev Maxen.

Vad jag vill komma till är att smeknamn ska vara personliga. De ska vara en böjning av individens personlighet. Någon som bara kommer helt naturligt. Det blir knasigt om man med flit ska hitta på ett smeknamn. ;)

Så ser i alla fall jag på smeknamn. :)

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#14 oj vad många djur du har du har 😮

## Comment 16
Author: Fridaaaa

Mina djur har många smeknamn som uppkommer efter hand, inga förbestämda.  
Och på så korta namn, så är det betydligt svårare med 😛

## Comment 17
Author: _Charlie

#15 Det blir lätt så när man föder upp... Listan är bara en bråkdel av vårt lilla zoo. ;)

## Comment 18
Author: Mia.jonsson83

Jag kallar min hane Totte för Totte bus för han kan aldrig vara stilla! När han var liten kallade vi honom för Pisse Totte för han kissade alltid på oss...😉  
Smulan kallar jag för damen för hon är äldst i skaran och Doris kallar jag för Bossen för hon är bossig helt enkelt  
Trasselkallar jag ibland för tjockis (fast kärleksfullt) för hon har en väldigt stor marsvins rumpa...ärvd från hennes mamma som har lika stor 😃
