# kiss...
Author: Pias

Kan man lära vuxna marsvin att bli rumsrena?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jaaa...men det tar en **HIMLA** tid! Vi håller på med en tre-åring

\- sakta men säkert fattar han att man ska "säga till" när man sitter i knäet **INNAN** man kissar, så att han får sätta sig i kattlådan och kissa.

 // Shintaida

## Comment 2
Author: Pias

haha, det låter som en utmaning! Hur får ni honom att fatta det undrar jag ju då nyfiket! Har ni andra rumsrena marsvin? Lärde de sig som unga?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Mina vuxna marsvin är halvt rumsrena om man säger så, när dom är ute i en hage så kissar dom bara i kattlådan men pluttar gör dom överallt :P

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Åh, det är ju kisset som är det jobbiga.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ja, vi har börjat att lära oss att känna igen när **Svante-Vante** (treåringen) blir "kiss-orolig". Vilket visar sig ibland som att han stirrar på mig från knäet, eller så blir han mer högljudd och snurrar mycket.

Nu jag har ett bord bredvid min fåtölj och där har jag ställt en låda med kattsand. Så nu **böööörjar** han att lära sig att hoppa ner dit och kissa och hoppa upp igen när han är färdig. Hela tiden håller han koll på att JAG finns kvar i fåtöljen.  

För hans del, så tror jag att han är rädd för att bli ensam (utan människa att titta på/lita sig till). 

För innan så kissade han inte när man satte **NER** honom i kisslådan.

Men när de är ute och motionerar på golvet, händer "olyckor" eller så skvätter de på varandra. Vilket vet jag inte - än. hehehe

Har ju tre pojkar som "tävlar"...

Vad gäller de andra två, så kissar dom när man sätter ner dom i kattlådan. Det började vi med när dom var små bebisar. Nu är dom ett år gamla.

**Buseman** studsar i knäet när han blir kissnödig.

**Trasan** VRÅLSTIRRAR på mig och hoppar upp till min hals och "berättar" att - nu är det dags att kissa. 

Och i hagen har de sina ställen där de kissar. Vi har lagt tvättlappar av papper vid dom värsta ställena, vilka är i deras bo. Papperspellets under i hela buren. Sen är det bara att vika ihop tvättlappen med både kiss och kottar och lägga dit en ny. Ja, vi tar tre tvättlappar åt gången och viker.

// Shintaida

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Shintaida, det värkar vara ganska roligt med dina marsvin att de som säger till :)

## Comment 7
Author: Pony

Båda mina marsvin som jag haft har varit jätteduktiga att säga till när dom blev kissnödiga.. Bamse som jag hade först var en stor kolugn hane, men blev han kissnödig blev det ett jäkla sprätt om han satt i knät!  
Nikki var också duktig att säga till, men hon sprang mer på golvet än vad Bamse gjorde också hehe...
