# när föds ungarna?
Author: Linnea1990

Vilken tid på dygnet är de vanligast att ungarna föds?

min pappa som haft zoobutik i många år säger tidigt på morgonen

vad är vanligast?

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Vanligast brukar vara på kvällen/natten/morgonen ja 🙂

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hur länge har hon vart dräktig?

## Comment 3
Author: Linnea1990

ca 8 veckor 😊

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Okej :)  Allstå 56 dygn , då behöver du inte oroa dig, de förds vid 70 dygn

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#4 Var inte det hon frågade, utan **när** på dygnet 😉

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag vet, men ville vara säga

## Comment 7
Author: Linnet

Tycker inte det är nån speciell tid som är vanligast, här har det fötts mitt på dagen, på kvällen, på natten och på morgonen.

## Comment 8
Author: Sandra-B

Här har kullarna kommit mellan cirka klockan 18:00 och 12:00, har alltså aldrig haft någon eftermiddagskull ännu. Vanligast har nog varit mellan cirka klockan 20:00 och 00:00 samt mellan cirka klockan 4:00 och 7:00, med lite överslag på det första.

## Comment 9
Author: Linnea1990

värkarna har börja kommit nu 🙂tror vattnet gick också för hon brukar inte ligga å kissa i mat hörnan 👍

## Comment 10
Author: Maelis

Oj, håller tummarna för att det verkligen händer nu och att allt går bra!

## Comment 11
Author: denaesboz

Har dom kommit än?

## Comment 12
Author: Linnea1990

ja vart lurad ! :/ inget än... men hon hade en värk å magen hoppade som aldrig förr, de är min första egna kull så ja är lite ny på denna front

## Comment 13
Author: Svarttusch

Om hon är så långt gången som du sa den 22:e hoppas jag ungarna håller sig inne ett bra tag till. Prematura ungar är inte alls roligt, så håller tummarna att de stannar till de är helt färdiga och redo att möta världen :)
