# Vad föredrar du? (2)
Author: Chippers

Att ge såna där stänger som man köper på zoo eller grönsaker som godis till era marsvin?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Självklart grönsaker..dom där stängerna är ju bara onyttiga...Mina marsvin kanske får 1 sån stång per år :P

## Comment 2
Author: FeliciaS

Stänger är ju inte nyttigt för marsvinen utan mer godis, grönsaker är ju vad marsvin behöver och ska ha - så absolut grönsaker!

## Comment 3
Author: ciss

Grönsaker.

## Comment 4
Author: Chippers

Grönsaker här med.

## Comment 5
Author: paronskrutten

Grönsaker. Har köpt nåt paket stänger, som godis, och så att dom får gnaga lite.

## Comment 6
Author: ciss

Mina får stänger typ varannan månad, de gillar dom ändå inte ;)

## Comment 7
Author: paronskrutten

Jag har köpt ett pkt (två st) på fyra år:P

## Comment 8
Author: Abico

Sune har väl fått några stänger under sitt liv, men han vägrade smaka på dom så det slutade oftast med att hamster fick dom (och slukade dom på en vecka). Sune föredrar morötter ^^

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Grönsaker, för jag lyckas alltid få med oinbjudna gäster när jag köper kräcker och sånt... \*blä\* Annars är det ju ok att gnaga på för tändernas skull (men för det kan man hitta annat att gnaga på kanske)

## Comment 10
Author: Ting-e-ling

Här äts inte stänger så dom köper jag aldrig mer.

## Comment 11
Author: TRASAN

grönsaker för dom är nyttigare an stänger ;)

## Comment 12
Author: Achatina

Går inte att jämföra tkr inte jag.. Grönsakerna fyller ju näringsbehov och ger om än lite c-vitamin och andra vitaminer. Stängerna innehåller ju i stortsätt bara socker och sammanpressade frön och säkert färgämnen också.. Har köpt sådana som typ julklapp eller födelsedagspresent men jag tror aldrig att marsvinen har fått dessa.. Eller kanske för länge sen när jag bara hade 2-4st men det är nio år sedan o.O' Har iaf gett stänger till kaniner som ätit upp inte bara det som stången består av utan även pinnen den sitter på och det under loppet av typ.... 5 timmar? Eller jag vet inte.. Var länge sen jag hade kaniner på det sättet..

## Comment 13
Author: Diana61

Grönsaker!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Stänger är ju som sagt rent godis medan grönsaker är mat. Men jag ger hellre grönsaker som godis (tex sallad som mina verkligen ser som gott godis) då mina ändå inte gillar stänger.

## Comment 15
Author: FeliciaS

**#9** Jo, grenar och fiberrikt knäckebröd är ju toppen! Även rotfrukter som rotselleri, palsternacka, persiljerot och morot är bra för tänderna ;)

## Comment 16
Author: Blondi3

Grönsaker :) Dagligen i goda mängder ^^

## Comment 17
Author: KvirrZ

Grönsaker :)

## Comment 18
Author: Thea-Cazzy

Grönsaker. Fast någon gång kan dom ju få en stång att gnaga på, fast inte för ofta.... Dom innehåller väl en del socker??

## Comment 19
Author: Achatina

Förmodligen mer socker än "nyttigheter"..

## Comment 20
Author: svampi

Stänger får dom bara vid speciella tillfällen. Så det är helt klart mest grönsaker.
