# Hängtunnel?
Author: Brunokuno

Vi kommer att få tillökning i familjen av två skinnysar :) Medan vi väntar så försöker jag komma med vettiga saker som pojkarna kan göra på slöjden. Han som har träslöjd håller på att göra ett hus o han som har textil tyckte jag kunde göra en hängtunnel. Tänkte först hängmatta, men trodde att de pälslösa hellre ville ha nått mer ombonad o varmt.. Påse kommer de också att ha. Ok, till frågan. Måste den ligga ganska nära marken så att de kan komma upp? Och blir diametermåttet på 13 cm bra?

## Comment 1
Author: mammagrön

Jag förstår inte riktigt vad du menar m häng tunnel...Jag har sytt tunnlar o påsar av fleece. 

Finns bilder i mitt fotoalbum. Vill du ha mått så skicka ett pm.

Jag har också sytt en typ av hängmatta-bo av fleece men den var ingen succe. Mina o dotterns grisar totalt 6 st gillade/vågade inte att gå upp i nått som hängde. 

Nu är det billyhyllor som gäller till burar här o då finns det liksom inget att hänga i heller...

Jag hittade mönstret o sybeskrivningen till den hängande på Youtube, men hittar den inte just nu...

Jag letar vidare o lägger en länk längre ner om jag hittar den igen.

## Comment 2
Author: mammagrön

http://www.youtube.com/watch?v=9mENsW-Dfp0

## Comment 3
Author: Brunokuno

Jag googlade lite på olika gömställen o grejor till marsvin och hittade då en hängtunnel. Ja, en tunnel som man hänger upp :) men det kanske är mer för andra smådjur, jag vet inte.. Men stort tack för länken! Tyckte den såg jättemysig ut :) vi hade tänkt att ha en liten övervåning på buren o under där kan man nog skruva upp något. Frågan är bara om de tycker om det... Men det får tiden utvisa :) Brukar marsvin gilla hängande grejor?? Eller är det bortkastad tid?? Kanske svårt att svara generellt..

## Comment 4
Author: Fridaaaa

Hängtunnel tycker inte riktigt jag är för marsvin, ev om det hänger väldigt långt ner.  Mina har tunnel på marken, roligt för dem🙂

## Comment 5
Author: Brunokuno

Ja, så är det nog :)

## Comment 6
Author: SandraBjörklund

Håller med #4 med att hängtunnel nog inte är för marsvin, mer för hamstrar. Ni skulle dock kunna göra en "säng" till era grisar. Mina älskar sin, skickar med en blid på en.

## Comment 7
Author: Brunokuno

Åh, vilken söt bild :) tack för tipset! Ja, det blir nog något marknära.. Men det blir ju så spånigt.. Man kanske kan ha ett glansigare tyg på utsidan..

## Comment 8
Author: Fridaaaa

#7 Jag har easyströ, fastnar lite men lättare att sopa av än kutterspån 🙂

## Comment 9
Author: emmaaslund

När jag hade skinnys älskade de tunnlar av fleece. Gällande hängmattor har jag sett att vissa har det i sina burar till marsvinen, och det verkar ha varit uppskattat. En hängmatta går ju att båda ligga i och under :)
