# Hur djup bokhyllebur?
Author: 22tlo00

Jag tänkte göra en bokhyllebur med lock, vet någon vad som räcker med djupet? För jag har en hemma som är ungefär 28 cm djup. Jag hade tänkt göra om den till en bokhyllebur. Räcker 28 cm i djup om man har lock?

## Comment 1
Author: jossan...

30 cm är minimi men jag tror dock inte att det är några problem om du inte har tillgång till högre

## Comment 2
Author: 22tlo00

Okej tack:)

## Comment 3
Author: Svarttusch

Rent lagligt så ska höjden minst vara 25 cm. Med tanke på att du ska ha ett lock (jag antar att du tänkt dig i någon nätat variant så det kommer in luft ordentligt) så är 28 cm absolut minimum, antagligen egentligen lite för lite, för sen kommer det ju spån och liknande som "tar bort" lite höjd.

## Comment 4
Author: Maelis

Om du ändå ska bygga själva locket så kan du kanske fästa en kant/ram på själva hyllan också? Om du sätter dit en tunn list eller regel så bygger det ju lite höjd åt dina marsvin. Lycka till med burbygget!

## Comment 5
Author: 22tlo00

#3 ja jag tänkte ha typ hönsnät:) jag tänkte ha en list typ som #4 säger så det blir mer höjd:)
