# Vad ska man tänka om man vill ha ett marsvin?
Author: Novathepiggie

Vill skaffa marsvin, men vill veta allt negativt innan jag köper de två jätte söta marsvinen i djuraffären.<3

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det "negativa" kan jag ju direkt säga att det är vad man gör det till när det gäller småsaker. Sedan så tycker jag att du absolut inte ska köpa marsvin eller andra djur ifrån djuraffären.

## Comment 2
Author: Mirinda

Min rekommendation är att du vänder dig till en privat uppfödare.  Du kan ställa frågor till uppfödaren om för- och nackdelar. De flesta uppfödare ger livstids support, så att du alltid har någon att vända dig till om du får problem. Förutom att du kan ställa frågor här på MiF förstås.

På Svenska Marsvinsföreningens hemsida hittar du registrerade uppfödare av olika raser runt om i landet.

Lycka till i ditt sökande efter marsvin och marsvinsinfo!

## Comment 3
Author: Novathepiggie

_**Tack så mycket för tipsen**_🙂

## Comment 4
Author: Svarttusch

Håller med #2. Undvik djuraffär så långt det går. För det första är det billigare hos uppfödare, uppfödaren har koll på att det är friska föräldrar som är obesläktade och marsvinet är mer tamt än om du köper på djuraffären. Du får så otroligt mycket mer för pengarna om du köper från en seriös uppfödare! T. ex livstids support i de flesta fallen. Det är guld värt! För den personen känner linjerna och vet vad marsvinet mår bra av osv. Man har roligare med djur som blivit ordentligt hanterade redan från början.
