# Hårömt marsvin hjälp!
Author: [Borttaget]

Hej! Jag har två jättefina marsvin Gimli (till vänster) och Gandalf (till höger) heter de. Vi borstar dem ungefär varannan dag, men Gandalf är jätte håröm och fäller massor med päls. Och tycker inte alls om att bli borstad, och det kvittar hur mycket vi borstar honom han fäller ändå lika mycket. Vi badar dem också vilket de tycker mycket om men de hjälper ändå inte. Så undrar om ni har några tips om hur man ska borsta honom, eller några andra tips på hur man kan göra så han fäller mindre.

Tacksam för svar :)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Vad har ni för borste? Om ni upplever att det är mycket problem p.ga han är håröm rekommenderar jag att ni försöker hålla pälsen kortare!🙂Dock så lär det bli en hel del protester vid klippningen..

## Comment 2
Author: Fridaaaa

Jag kammar istället för borstar. Har med hårömma marsvin, men gör det ändå eftersom det måste göras. Är glad att de slipper kammas dagligen.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#1 Vi har en vanlig smådjurs borste, en kam och en borste till som ska ta bort alla lösa hårstrån. Vi har också funderat på klippning men vill ta det som sista alternativ 🤪

#2 Okej får testa att bara kamma det kanske han gillar bättre :)
