# Vart slänger ni gammalt spån?
Author: perez

Som rubriken säger, vart slänger ni ert gamla spån efter att ni städat burarna till era marsvin? Plus bajs, gammalt hö och sådant som man också slänger. Hitills har vi gått till skogen och hällt ut det där, men det känns så krångligt och jobbigt. Så dela gärna med er om hur ni gör!

## Comment 1
Author: Marsvinsmamman

Jag lägger det i komposten. Vi har egen varmkompost, och tillsammans med hushållsmatrester blir det mums för växterna.

## Comment 2
Author: Mirinda

Vi bor i hyreshus, så vi har ingen egen kompost. Men hyresvärden har en stor som vi kan slänga spånen i. 

Har du inte möjlighet att kompostera spånen så kan du slänga dem på samma ställe som andra brännbara sopor.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Bor i hyreshus där allt skräp slängs i samma container, så där hamnar också marsvinens skräp.

## Comment 4
Author: Eulwen

Bor i villa men det blir för mycket spån för att vår egen kompost ska rymma det. Jag fyller 2-3 svarta sopsäckar i veckan, snör ihop dem och när de är fulla åker jag till avfallsanläggningen och kastar på deras kompost.

## Comment 5
Author: Zakaraa

Slänger mitt i hushållssoporna. Är för mycket för att gå på vår lilla kompost och äver ingen mark vi kan slänga det på.  
  
TS, äger ni skogen ni slänger i? Annars kan det vara olagligt, så kan vara bra att kolla upp så ni inte gör något dumt :)

## Comment 6
Author: Misarn

Vi bor i eget hus och vi fyller ett par sopsäckar och åker till avfallsanläggningen. Har egen skog också men vill inte dumpa det där.

## Comment 7
Author: Svado

Jag tömmer allt spåm i stora sopsäckar som man kan köpa på granngården/XLbygg, de är blå o starka i plasten.

Ungefär en gång i veckan tömmer vi ju så det brukar bli en vända till återvinningsstationen ungefär en gång i månaden, ibland oftare, på sommaren o så.

Man kan antingen slänga det direkt i deras brännbara avdelning, eller kanske i trädgårdsavfall, jag vet inte riktigt.

Men du kan som sagt lämna det på återvinningen.

## Comment 8
Author: perez

Tack alla för era svar!! Nu vet vi hur vi ska göra efter att ha läst hur ni gör :) vi fyller sopsäckar och en gång i månaden får vi åka och slänga dom hos återvinningen.
