# Bur lukt
Author: Yas.screech

Hej Jag gör rent hos mina marsvin 2/ggr veckan men dom luktar ändå dom har inte någon sjukdom heller Så jag undrar hur gör ni för att hålla burarna luktfria ? Tack

## Comment 1
Author: Fridaaaa

100% luktfritt går inte.  
Jag har easyströ, städat ca 2 ggr/vecka, stor bur (150x60) till två marsvin. Luktar knappt 🙂

## Comment 2
Author: Ljungåsen

Jag tror att den vanligaste anledningen till att det luktar är att man har för lite strö i buren. Mina går på runt fem centimeter easyströ och jag tycker inte att de luktar.

## Comment 3
Author: Yas.screech

Jag tror inte att jag har för lite strö änvänder ungefär 2cm toalätt och 3,5cm spån

## Comment 4
Author: Fridaaaa

Toa-lätt tycker jag luktar när det kommer urin på.

Jag upplever att easyströ luktar mindre än kutterspån :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag bor ensam,och jag tror ibland att man blir "hemmablind" när det gäller lukten från burarna. Jag tycker nämligen inte att jag känner någon särskild lukt. Jag gör rent burarna 2-3 ggr i veckan,men periodvis gör jag rent varje morgon där marsvinen sitter och äter.

När jag har gäster på besök har aldrig någon sagt att burarna luktar,men jag vet ju inte vad dom tycker innerst inne,såklart🙂 Som sagt,jag har nog blivit hemmablind när det gäller lukten.
