# Granngården
Author: Humus

Har de nå bra mat till marsvin?

## Comment 1
Author: Ljungåsen

Jag köper kornkross till mina. http://www.granngarden.se/Granng%C3%A5rden/Kornkross-Granng%26aring%3Brden,-20-kg/p/1230657\_BASE

## Comment 2
Author: Humus

Räcker det och grönsaker etc

## Comment 3
Author: Zepp

Köp hö oxå när du redan är på granngården!

Marsvin skall ha grovfoder!

För mycket lågfibriga grönsaker är som godis för oss.. dvs inte rätt kost!

## Comment 4
Author: Humus

Har hö iom jag har kaniner

Skriv en lista vad de skall ha för mat varje dag

## Comment 5
Author: Ljungåsen

#2 Ja, jag kör kornkross som kraftfoder. Sen har de förstås fri tillgång på hö, och får c-vitaminrika grönsaker. #3 Mitt lokala Granngården har bara hö från Dogman, och det äter inte marsvinen. De är bortskämda med gott hö från bonde.

## Comment 6
Author: Humus

Jag får ej tag på ngn bonde så jag köper mitt hö från zooplus.dk

## Comment 7
Author: Humus

Finns de med kaniner som säger detta foder är bra o då givetvis för kaniner, men då dessa finns för marsvin så undrar jag är detta bra?

Kommer dock ändå köpa kornkross och hel havre..

## Comment 8
Author: Ljungåsen

Selective kaninfoder är bra mat för kaniner. Min uppfattning är att marsvinsfodret inte är speciellt bra mat för marsvin. Ett bra marsvinsfoder ska ha en proteinnivå på 15-16%, och en fibernivå på mer än 20%. Fetthalten bör ligga på 1-2%. Selective är för fet, och innehåller för lite fibrer. Kornkross är mycket nyttigare för marsvinen.

## Comment 9
Author: Fridaaaa

#3 cvitaminrika grönsaker behöver marsvin. Sällan granngården har bra hö  
  
Köp hö av bonde, billigare och bättre :D #6 kollat blocket t.ex? Någon borde finnas :) Eller stall! :)  
Havregryn, bra grönsaker, hö, vatten, grenar och grönt utifrån får mina :)  
  
#7 Man får itne ta bilder hur som helst och lägga upp. Länka istället ;)

## Comment 10
Author: Anna O.

Jag ger mina hö, dag och kväll. Behövs det mer fyller jag absolut på! Marsvin ska alltid ha tillgång till hö. Sedan får det grönsaker/godis som paprika, sallad, gurka, persilja(dom ÄLSKAR verkligen det) vitkål, etc. Det får dom morgon+kväll samtidigt som jag ger deras hö. Så det är mitt lilla schema:) Ger dom oftast inte pellets osv, eftersom ena har väldigt mycket hull. Men c-vitaminer och hö, får dom varje dag och ibland kan dom få havregryn eller något annat även som godis

## Comment 11
Author: akittehmonster

Jag la nyss ut ett inlägg vad jag köpt på granngården och mina marsvin ÄLSKAR DE!
