# plats för 3 marsvin?
Author: toodiloo

hej hopp. jag har en 50\*100 bur som ja o min sambo fick (jippie)

vi skaha 2 marsvin i den men nu börjar jag bli sugen på ett till..men blir buren för liten då?  Alltså tre marsvin i en 100\*50 cm bur?

## Comment 1
Author: Chippers

Ja, på tok för litet tycker jag. Tre marsvin bör ha en bur som är minst 120\*60 men gärna större :) Annars blir det väldigt trångt och risk för bråk kan lättare uppstå om de måste bo för tätt inpå varann, de måste kunna gå undan om dom vill. Sen dessutom blir det trångt om man ska ha tre hus i den lilla buren, så nej, skaffa en större bur isåfall :)

## Comment 2
Author: toodiloo

okej...aja, då får det nog vara.. det var bara det att jag så gärna ville ha ett grått också..dom är sååå fina..

## Comment 3
Author: Chippers

Okej :) Men om du köper en större bur går det ju ;)

## Comment 4
Author: FeliciaS

Två marsvin bör ha en större bur än 100\*50 cm! För tre marsvin är det alldeles för litet! Om jag vore du skulle jag köpa en 140\*70 cm eller bygga en egen.

## Comment 5
Author: toodiloo

okej..men men, eftersom vi fick denhär gratis så...

men vadå, 100\*50 räcker väl till 2?

## Comment 6
Author: FeliciaS

**#5** Det beror på hur man ser det. Räcker gör den väl men tänker man på marsvinens bästa bör man ha en större. Om ni nu fick den gratis kan ni ju sälja den billigt och köpa en begagnad större? :)

## Comment 7
Author: Chippers

Ja, 100\*50 räcker till två, men jag skulle rekomendera en större faktiskt. Jag tycker som en ovan skrivit att man ska ha en 140 bur eller större för 3 marsvin.

## Comment 8
Author: Wiizy

Jag har en liten 100\*50 och jag tkr dom har rätt bra plats, dom får iof springa runt i mitt rum hela dagen.. ;P när jag är hemma ;P

## Comment 9
Author: [Borttaget]

En 100x50 bur är helt lagom till 2 marsvin, inte alls för litet, tycker jag.  
  
Ska man ha tre marsvin tycker jag att man nog bör ha en 120x60 bur...
