# Vad är det med honom?
Author: klotterplank

Hej!

Jag har en marsvinspojke på ca 5 år. för ca 2 veckor sedan märkte jag att han blivit tunn över ryggen och gått ner lite i vikt. Jag gav då mer av all mat, även gräs som de är vana att få sedan de första stråna spirade i våras. Det hjälpte dock inte och nu har han fått väldigt fettig päls också, vad kan det bero på? det har nu också fastnat lite bajs i pälsen på rumpan. Jag kan inte förstå vad de är, för han är som vanligt och äter precis som vanligt, även om han ligger och tittar in i ett hörn ibland, och då borde ju något vara fel? tänderna hans är det inte fel på för han tuggar bra och det är lagom långa. Har ni några ideer eller funderingar på vad det kan tänkas vara?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Kindtänderna då

## Comment 2
Author: klotterplank

Janå, han äter ju normalt så tror inte det är så. Blir han sämre än detta ringer jag givetvis veterinären. Idag verkade han faktiskt ha gått upp lite i hullet så det kanske är bättre snart, men det går fort utför om de blir dåliga

## Comment 3
Author: Ljungåsen

Jag tycker det låter som någonting som är riktigt fel, och tycker absolut att du ska boka en tid hos veterinären.  Om ett marsvin tappar i vikt, trots tillgång till mat, är det ett alarmtecken som inte bör ignoreras. Det i kombination med att han inte beter sig som han brukar,  och ser fet ut i pälsen bara ökar oron.

## Comment 4
Author: Cola&Bacardi

Hur är det med honom nu TS?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Kan vara tänderna,
