# Kan dom äta denna grönsak?
Author: Rajas

Tänkte fråga om Marsvin kan äta Zucchini (Squash)

Är de nyttigt osv :P

## Comment 1
Author: Blomkrukan

Jo, jag ger mina zucchini iaf och dom älskar det!

## Comment 2
Author: Sofieproppan

Mina gillar det inte, men de är visserligen väldigt kräsna. Tror dock att det inte är så mycket c-vitamin i och mestadels vatten. Men tycker du ska prova att ge det om du vill.

## Comment 3
Author: Rajas

Mina älskar alla grönsaker dom fått äta så jag tror detta kommer gillas; ville bara vara säker så den inte var giftig eller nått.

## Comment 4
Author: elsasputte

Lånar tråden lite, någon som vet om sockerärter är nyttiga för marsvin?

## Comment 5
Author: FeliciaS

De kan äta Zuccini, men det innehåller näringsmässigt ungefär detsamma som gurka och bör alltså enbart ges som godis. Som grönkost behöver de grönsaker och rotfrukter med mer fibrer och vitaminer, som broccoli, vitkål, rotpersilja, palsternacka, rotselleri, paprika och morötter.

**#4** Det går bra att ge som godis emellanåt :) Mina är inte så förtjusta i det, men äter lite.

## Comment 6
Author: Rajas

#5 jo de känns lite som gurka, dom kommer få endel ikväll då ingen här hemma tänker äta dendär :P Men dom får varierad kost varjedag så en kväll med mer av de "onyttiga" är väl ingen fara?

## Comment 7
Author: LolloOchBaltaz

Måste också låna tråden lite, kan marsvin äta ruccola? Ingen stor mängd såklart. Men, är det farligt för dem?

## Comment 8
Author: Ljungåsen

#7 Ruccola är okej, i små mängder. Det innehåller ganska mycket kalcium. http://www.humlansmarsvin.se/marsvin/skotsel/foder/naringstabell.html
