# Vilka är era favorit raser
Author: [Borttaget]

Vilka är era farvorit raser mina är lakeland peruaner skinnys teddys nonself Abbys sheltie ridgeback lakeland

## Comment 1
Author: Ljungåsen

Alla som har päls, men jag är speciellt förtjust i de släthåriga. Då kommer marsvinsformen fram så fint.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Absolut långhår blir jobbigt sköta i längden

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tycker om alla marsvin

## Comment 4
Author: Kirnzy

Nu är jag otroligt dålig på marsvinsraser men jag gillar nog alla, men jag tycker att abessinier (eller alla med virvlar) är otroligt söta.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Dem är super söta har 3 abessinier blandningar otroligt söta

## Comment 6
Author: Mitchika

Abessinier och virvel-pet. Alla varianter med virvlar i sig har alltid en speciell plats i mitt hjärta. 😍

Sen är jag väldigt svag för skinnys också. Jag älskar deras utseendde, hur lite eller mycket päls dom än har på sig. 😃

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Älskar skinnys nu har jag bara två kvar abessinier är för söta

## Comment 8
Author: godisgrisen

Släthåriga korthår self och nonself är det som gäller för mig. Tycker de är vackrast. Den fina marsvinsformen kommer fram och färger och teckningar blir glödiga och syns tydligt. De känns ursprungliga och rejäla. Lena och mysiga att klappa på. Ingen pälsvård. Ja de är helt enkelt bara bäst liksom. Mest av alla gillar jag de jag föder upp nonself harlequin och magpie i svart, choklad och lilac.❤️

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Gud så söta nonself är favorit har aldrig haft en self

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Magpie är en av favoriterna har en hane

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Får roliga färger lite dålig pälskvalite men färgen är super

## Comment 12
Author: GuineaGirl

Jag föredrar strävhåriga pet-marsvin med lite längre päls än vad rex, teddy och abessinier brukar ha. De ser så fluffiga och gosiga ut. Även CH-teddys, som jag hittills bara sett på nätet, är väldigt gulliga.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Ch teddys är större än vanliga teddys

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Loke

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Ludvig
