# Uppdatering om (mar)svinen.
Author: Wiizy

[www.wizy.bloggagratis.se/](http://www.wizy.bloggagratis.se/) - För lite mer fakta om hur det går ;-)  
  
TÄnkte bara säga att **Asta** tillbringat ungefär 4 timmar på golvet nu, sovandes i typ 2 timmar, men hon har också lekt mycket, hon vågade sig riktigt långt, utan någon annan (Annars har hon velat vara i floken hela tiden och inte velat gå någonstans ensam)  Hon valde t.o.m bort burarna som stog öppna, med dom andra i. :) (Iof ligger hon på dynan under bokhyllan, så det är som ett hus.)  
  
Och när dom skulle få "godis" (Lite onyttiga grönsaker ;P) så kom hon fram och satte sig nästan på min fot och tiggde. :) Sedan ställde hon sig på bakbenen och nästan pussade Våfflan på nosen.  
  
**Sally** springer överallt, har rymt till hallen ett flertal gånger, kommer in på överdrivet dumma ställen... ;)  Och självklart ska hon inte bäras, haha. ;) Men jag hller på att få henne att sluta sprattla så förbaskat när man tar upp/ner henne, det går framåt. :)  
  
Och hmm, när hon(Sally) springer, då ser man bara nått springa iväg, det går så fort! \*S\* Glädje ryck typ :P  
  
Mina "gamla" sitter och stirrar på henne som om hon/dom vore dum/ma i huvudet, ha ha!  
  
Men fasen vad jag längtar efter hagen, så jag kan spärra av lite, så hon inte kommer in under min säng, Haha =).   Men det går verkligen framåt med dom båda, och alla 4 passar perfekt ihop! :)  
  
// Wizy & Grisarna. :)

## Comment 1
Author: Sandra-B

Vad kul att höra!

Saknar dem faktiskt lite här hemma, kan även säga att jag tror att min lilla "Aztrid" saknar sin buskompis Sally ganska mycket.  
Tur att det snart blir tillökning här igen så att hon får nya småttingar att busa med, de andra är för gamla för henne \*hihi\*.

## Comment 2
Author: FeliciaS

Vad skoj! :)  
  
**#1** Jaså, är du uppfödaren till Asta och Sally?

## Comment 3
Author: Creation

Bra att de kommer överens med varandra nu! =)  
Finfina, efterlängtade bilder ;D Vilka sötnosar! ^^   
Vovven också ;)  
  
_Tårtan var ju för skön också xD_

## Comment 4
Author: Sandra-B

**#2  
**Jepp, de är "mina" små busar<3 :-)

## Comment 5
Author: Abico

Vad härligt att höra att det går frammåt :)  
Och inga med allergiska reaktioner eller?

## Comment 6
Author: FeliciaS

**#4** Jaså :)

## Comment 7
Author: Wiizy

#1 - Jag tror Sally vill ha en som orkar hnga med i svängarna också. Stackarn får ju springa ensam nu, dom andra ger ju upp rätt fort, eller så har hon Asta med nosen i baken. Haha. =)  
  
#3 - Hehe, ja. Tårtan & vovven fick också vara med! ;-)  
  
#5 - Nä. och ingen mer tårta - hoppas på att det hänger ihop. ;P  
  
// Wizy.

## Comment 8
Author: FeliciaS

**#7** Skönt att höra! :D

## Comment 9
Author: Sandra-B

**#7  
**Ok, stackars lilla busiga Sally<3;-)

## Comment 10
Author: Abico

#7 - Vad bra :) Då var det nog tårtan ^^

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Min första tanke när du skrev att det kunde vara tårtan, var att det kanske är nötallergi? Det brukar kunna ge kraftiga reaktioner.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Vad bra att dem verkar gå i hop nu, och kul med en marsvins blogg att kunna titta in hos.:)

## Comment 13
Author: Wiizy

#9 - Jag äter inte nötter annars, så dom fanns inte med i tårtan =)  
  
#12 - Tja, du är välkommen in när som helst! ;)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

**#13** Men det var väl marsipantårta? Det innehåller ju mandel...

## Comment 15
Author: [Borttaget]

14# hmmm d har en poäng. vad tror du Wiizy? kan det vara mandeln? i så fall är det ju viktigt att man sprider det vidare till bekanta. då det inte e så trevligt om man får en allergisk reaktion mitt under en fin middag;D

## Comment 16
Author: Wiizy

Nej, det var inte masipan. Utan det är nån sån riktig tårt sak, som är liknande Marsipan, men inte marsipan, äsch... ;P nått sånt, men ändå inte parsipan, (äh rör jag till de nu?) ;)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

hehehe ja lite eftersom du stavat marsipan så här masipan, marsipan och parsipan xD

## Comment 18
Author: Wiizy

Skyller på att Asta skulle ut i gräset, och att vovven stog oh gnydde utanför dörrn, för det är sant båda två. ;P

## Comment 19
Author: Swea

bra ju att allt är bra nu ju:D
