# Vilka färger/raser är mina marsvin?
Author: Linny

Undrar vilka färger det är på mina marsvin då jag inte kan sådant, också undrar jag vilken ras(och färg då) Skorpan är. Här kommer en bild på skorpan.

## Comment 1
Author: Linny

Här är Grynet

## Comment 2
Author: Linny

Och till sist Lotta (Har ett till marsvin också men det vet jag redan vilken ras och färg det är på eftersom jag köpte henne hos uppfödare) :)

## Comment 3
Author: FeliciaS

Skorpan ser ut att vara en Teddy i färgerna Black/Cream, Grynet en Peruan eller Sheltie (svårt att avgöra ovanifrån utan att se ansiktet och hela pälsen) i färgen Black/Cream eller möjligtvis Black/Golden? Lotta är ett blandrasmarsvin i färgerna Goldenagouti/White. Tror det är rätt, någon annan får rätta annars ^^,

## Comment 4
Author: Linny

3 # Tack för svaret! :) Infogar en annan bild på Grynet

## Comment 5
Author: Creation

Jag tycker att Felicia gjorde en bra bedömning ^^  
Skulle nog säga detsamma:  
  
#0 Teddy black/cream  
  
#1 & #4 Peruan black/cream eller black/golden. Har du någon bild där man ser färgen i ansiktet lite bättre? =/ Annars skulle jag nog säga black/golden, av bild nr 2 att döma.  
  
#2 Goldenagouti/white blandras(av raserna abessinier/teddy eventuellt)  
  
Söta grisar! :)

## Comment 6
Author: svampi

jag håller med de andra.

## Comment 7
Author: Linny

#5 tack så mycket! Tog en närmare bild av ansiktet, såg att det var några vita hårstrån där

## Comment 8
Author: FeliciaS

Är du säker på att Grynet har några vita hårstrån? I så fall är hon Peruan black/golden/white.

## Comment 9
Author: Creation

Tycker med närmare eftertanke att hon ser ut att vara black/_buff_/white ;) Svårt..

## Comment 10
Author: FeliciaS

**#9** Calypso har precis samma färger, därför håller jag fast vid Golden ;) Det är vanligt också så ^^,
