# Fleece tyg
Author: Zella

Jag har funderat på att använda fleecetyg i botten i stället för burspån & undrar om det är någon som vet om det finns några nackdelar med det. Är det dåligt för marsvinen att alltid ha fleece som underlag, för tassarna tex.

Mina marsvin är väldigt "skvättiga" av sig och det ligger spån överallt och tänkte att det kanske skulle va smidigare med fleece, specielt eftersom jag har en hund som älskar att slicka i sig spånet.

De har en lekhage som de brukar vara ganska mycket i och i den har de vaxduk och fleece som botten & de älskar fleecetyget och bråkar om vem som ska leka på det.

## Comment 1
Author: Annna

Det enda jag kan komma på nu är att man måste väl tvätta fleecen varje eller varannan dag.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ja, säger samma som #1 att man väl måste tvätta ofta o har man ingen egen tvättmaskin kan det ju bli ett problem.

## Comment 3
Author: trocadero

Jag har fleece i några av mina burar. Några fördelar med fleece är ju att det är mjukare för tassarna och så dammar det inte alls. Men det kan ju vara jobbigt att städa och byta filtarna ofta om djuren skitar ner mycket. Jag använder nästan bara fleece till dom som går till största del på låda. Men det ser ut som om marsvinen uppskattar det iaf.

## Comment 4
Author: Zella

Räker det om man tvättar det var tredje dag om det inte luktar innan tror ni, har ej egen tvättmaskin så det kan ju bli ett problem annars.

Mina marsvin verkar älska att ligga & gosa på fleecetyg men den ena är kissar ganska mycket och ofta, men i buren håller han sig iofs till ett par eller kanske tre platser.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Om du har flera att byta med så funkar det ju även om du inte har egen tvättmaskin.

En sak jag märkt med mina sovsäckar är att pälsen är nästan omöjlig att få bort! Har provat att tvätta, rolla, dammsuga... Men likt förbaskat sitter massa päls kvar tycker jag. Jo rolla går ju men då går det åt en rulle per gång. \*ler\*

Annars är fleece säkert mjukt o mysigt för dom!!

## Comment 6
Author: paronskrutten

torktumlar man tyget försvinner pälsen :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 Jo det gör det ju men innan dess blir det en massa päls i tvättmaskinen vilket inte är så lätt att få bort allt av tycker jag o inte acceptabelt i hyreshus.

Nån som vet om man kan tumla vetbed?

## Comment 8
Author: Sannich

Om ni har problem med att få bort kutterspån och hår från vetbed och fleece så ta en karda (Som man borstar hund med) och borsta vetbed och fleecen. Funkar bra för mig, tar en stund men funkar. Sen efter att man tvättat vetbeden så blir den ju ganska så ful, då kan man karda så blir den som ny!

/Sanna
