# Frågor och tips gällande husbygge i trä
Author: Sannich

Ska bygga nya hus till marsvinen, då jag tycker de som man köper i zooaffärer är ganska så tråkiga.

Lite frågor angående detta;  

1\. Vad ska man ha för träslag?

2\. Vad ska man impregnera med?

Hoppas någon kan hjälpa mig med detta.   
/Sanna

_Utökade din rubrik.  
Mvh Felicia, medarbetare på Marsvin ifokus_

## Comment 1
Author: Tindrar

Funderar själv också... Men man ska nog inte impregnera om jag minns rätt. Men man kanske ska ha björk, då marsvinen ju kan äta det redan innan. Eller fruktträdslag.

## Comment 2
Author: Sannich

Det är väl ett måste så att de står emot väta, men man kanske kan impregnera med något som svinen tål?  
Ja, ett träslag som är av äppelträd är nog det bästa, men vart får man tag på det..

## Comment 3
Author: idipidi

Nej, jag tycker inte heller att du ska impregnera med något utan du får räkna med att livslängden inte blir hur lång som helst. Då och då kan man skura husen med såpa också.

Vanliga plankor går bra, så länge de inte är behandlade. Det man bör täkna på också är att inte göra någora för små öppningar, typ fönster. Det kan gå illa om marsvinen försöker klämma sig ut.

## Comment 4
Author: Sannich

Okej. Läste nämligen någonstans att man kunde impregnera med oljor, som är naturliga. Men jag räknar inte med att de ska hålla så himla länge, vissa har ju en tendens att äta upp husen. ;) Ja, såpa brukar jag tvätta husen med. Och det funkar fint.  

Inga fönster på mina hus, de har bara tre sidor samt tak. Det får räcka, vill inte att någon blir inträngd eller gör sig illa.
