# Dilling låda?
Author: Petcrazy

Hej, jag kollade på IKEA efter lådor att ha svinen i ner jag startar en avel. Kan man ha en dilling låda på Längden: 77 cm, Bredden: 70 cm och höjden : 20 cm?

## Comment 1
Author: parsley

Dilling har bottenyta på 0,77 \* 0,7 m = 0,539 kvm.

Enligt jordbruksverkets föreskrifter, som finns på jordbruksverkets hemsida ska marsvin ha en bur som är minst 0,3 kvm. Minsta yta per djur i grupphållning är 0,15 kvm, vilket betyder att 2 marsvin ska ha en yta på minst 0,15 +0,15 = 0,30 kvm. Minsta yta per avelshona med kull vid är 0,25 kvm vid grupphållning. Kortaste sidan ska vara minst 40 cm och höjden minst 25 cm (ej kanten, utan burens totala höjd).

Det finns marsvin som klättrar över en kant på 20 cm utan problem och marsvin som aldrig skulle komma på tanken att rymma.

## Comment 2
Author: trocadero

Tänk på att innermåttet är ca 69\*62 cm, så den blir lite mindre än man kanske tror.

## Comment 3
Author: Creation

Förlåt för att jag klagar lite, men du har skrivit tre olika trådar om olika förslag att hålla marsvinen i. Kan du inte bara ta någon av trådarna och fråga följdfrågor om andra burexempel eller så? ;) Det känns lite onödigt att skriva tre olika trådar om saker som ändå relaterar till varandra.

## Comment 4
Author: FeliciaS

Jag personligen tycker det verkar för litet och för låg kant.  
  
**#3** Helt rätt, det är bättre att skriva ihop alla tre....

## Comment 5
Author: Petcrazy

aa men asså jag hittar på olika saker vid olika tillfällen.. så då måste jag ju skriva nytt

## Comment 6
Author: EmiZ

fortsätt på en tråd istället, även om det är nytt. samma ämne = samma tråd ;)

## Comment 7
Author: Lovizaa

avd är det minsta måttet på en bur till marsvin, i CM (fattade i´nte där uppe)

## Comment 8
Author: Sandra-B

**#7  
**Det minsta man får ha enligt jordbruksverkets föreskrifter är 75cm\*40cm men det är för litet för att djuren ska få tillräckligt utrymme att röra sig och må bra.

## Comment 9
Author: Lovizaa

#8 Okej, vad rekomenderas då?

## Comment 10
Author: paronskrutten

#9 En bur på 120x60 eller mer för två marsvin är bra.

## Comment 11
Author: Lovizaa

okej (:
