# Tidig julklapp
Author: marsvin2008

Åhh va hon är fin min lilla söta lurviga Gloria! För jag köpte Lunkaryan alldeles nyss.

## Comment 1
Author: marsvin2008

En till....

## Comment 2
Author: FeliciaS

Oj, har du redan fått hem henne! Vad skoj :)  
  
Grattis grattis, hon är jättesöt <3 Hur gammal är hon?

## Comment 3
Author: Caspia

Vad söt hon är! Jag har också köpt mig en tidig julklapp... ![Skäms](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 4
Author: Systertt

Vad söt(a)

## Comment 5
Author: marsvin2008

#2 hon ska vara 2½ månad. men jag vet exakt när jag får hem stamtavlan antar jag. :-)

## Comment 6
Author: marsvin2008

Kan inte låta bli att fotografera. Inget bråk än så länge, och det verkar nästan som om gammel Agnes säger åt Signe när hon buffar på lillen.... Ska bli intressant att se hur de beter sig när jag sätter in alla tre i buren. Ska rengöra den först  för jag får för mig att de kan va bra.

## Comment 7
Author: paronskrutten

Åh, vad härligt :)

## Comment 8
Author: Abico

Vad skoj! :D  
Lunkor är jättehärliga ^^

## Comment 9
Author: Stormviskaren

vad skojj jag har också fått en tidig julklapp (A)

## Comment 10
Author: marsvin2008

#10 Va fin :-)

## Comment 11
Author: Caspia

Min tidiga julklapp till mig själv. Tyvärr får jag inte träffa henne förrän den 21:e då jag kommer tillbaka hem igen.

## Comment 12
Author: Abico

Jag får förhoppningsvis ett par sena julklappar i februari, lagom till min födelsedag kanske ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 13
Author: idipidi

Vad kul! mer långhår till folket! ;)

Spännande med en lunkaryauppfödare så långt norrut. Jag har ingen aning om vem det är. Vet du om hon är medlem och registrerar ungarna? Jag är bara nyfiken alltså. :)

## Comment 14
Author: idipidi

#13 Har du hittat något intressant??

Vet f.ö. inte om dessa två räknas som tidiga julklappar för min del? De kanske är lite väl tidiga? :)

## Comment 15
Author: FeliciaS

**#6 #7** Okej ^^, Hon är jättesöt! Vad bra att de kommer överens.

**#10 #12** Åh, vad skoj ;)

**#13** Hihi :) Det vore jättefräckt om de kom på din födelsedag!

## Comment 16
Author: Abico

#15 - Nä, inga vita så långt ögat når ännu :/  
Däremot blir det nog roan bebbar i vinter :)  
Och självklar räknas dina lurvbollar som tidiga julklappar :P Så söta så!

## Comment 17
Author: marsvin2008

#14 Nja inte en sån uppfödare men alla somhar föräldrar och ungar kallar jag för uppfödare... 

Tjejen som äger marsvinen var ung så jag vet inte, men hon sa att de har ju stamtavla men att hon själv inte har fått den än ohch skulle skicka den med post och jag ser fram emot att få läsa ochg se hur en sån ser ut. Hundstamtavla vet jag eftesom jag haft en Samojed :-)

Jag ska mejla och be om bilder på Glorias mamma och pappa, mamman är nästan helt vit och pappan brun/guld (eller vad de nu kallas)
