# Sellnic?
Author: Creation

Den vanliga "dagen-innan-en-utställning"-paniken har börjat ta sig vid och nu igen blir jag inte klok på om marsvinen kanske har sellnic eller inte... jag har märkt av att de kliar sig lite mer ett ganska långt tag nu och på sistone tycker jag mig också se(eller inbilla mig?) att pälsen blivit glesare. De hade ju mjäll för ett tag sen också.  
  
Hur långt skulle sellnic kunna gå på en månads tid, tro? =/  
Kanske är jag världens hönsmamma nu, men det skulle jag faktiskt inte bli annat än glad över, för då vet jag ju åtminstone att mina grisar inte är sjuka...  
  
Hur gles hårbotten har era grisar? Någon som har några hårbottenbilder att bjuda på till en orolig/paranoid marsvinsägare? ^^'  
  
Har upptäckt att jag egentligen inte vet så mycket om sellnic. Någon som kan berätta lite om det och dela med sig av egna erfarenheter?

## Comment 1
Author: Creation

Haha, vad dum jag känner mig nu. ;) Alla misstankar är som bortblåsta, var väl bara tillfällig utställnings-paranoia då. + att det inte är konstigt att pälsen ser gles ut när den är våt. xD  
  
Men jag vill fortfarande veta saker om sellnic, är ju alltid bra. :)

## Comment 2
Author: Abico

Vilken tur ^^  
Jag som började ställa upp Irma för att fota här, det gick inte alls.  
Tänkte ändå att hon nog var närmast dina långhår i pälsen, men hon har ju virvlar och grejer så min idé gick inte riktigt hela vägen \*s\*  
Tänkte meddela att det nog är rätt svårt att jämföra pälsarna täthet och sådär, dels varierar det ju mellan raserna (Vincents päls är ju hyfsat tät liksom ;) och sedan även mellan olika marsvin beroende på hur gamla dom är och sådär.

## Comment 3
Author: Creation

**#2** Iofs kanske tätheten varierar, ja. Att jag inte tänkte på det. ^^'  
  
Men du, när du ändå försöker fota Irma så kan du väl ta helbilder på henne? ;D Klart man vill se lunkatösen!

## Comment 4
Author: Abico

#3 - Jag ska ställa upp henne imorgon ^^

## Comment 5
Author: Fiona

Mina hade det för ganska exakt ett år sedan. Jag märkte det genom att dom kliade sig extra mycket, och så hade jag tur för våran veterinär skulle komma och vaccinera några hästar och då kollade hon på mina små grisar också. Vilket visade sig vara sellnic så hon skrev ut Stronghold åt oss (för hundar & katter egentligen tror jag ![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")) som man i alla fall droppade i nacken på dom en gång i veckan i tre veckor, sen var det borta! Mina erfarnheter av det :)
