# Göra att marsvin fäller mindre?
Author: [Borttaget]

Jag har idag varit och hälsat på några sönosar och jag ska troligtvis köpa hem två av dem senare..

Men jag undrar en sak. Jag visste innan att marsvin fäller, men jag blev idag påmind om hur mycket det egentligen rör sig om. Jag satt och gosade med en liten vit abby i kanske 5-10 min. efter det var hela jag FULL av päls. Marsvinet var hel friskt och jag har tidigare passat en abby som fällde ungefär lika mycket. Fäller alla marsvin lika mycket och finns det något man kan göra för att fådem att fälla lite mindre. Hjälper det om man borstar pälsen så lös päls lossnar då?

Jag är verkligen kär i lilla blinda Lila hos Eragons. Hoppas hoppas pappa låter mig köpa snart så hon inteblir såld!!! (jag ska få köpa, vet bara inte när)

## Comment 1
Author: emelie92

Jag tror inte det finns några trix som gör att marsvinet fäller mindre. Men det är bra om man borstar marsvinet med en borste när den fäller som allra värst:)

## Comment 2
Author: Cuyi

Nej.. inte finns det några tricks som gör att dom fäller mindre. Alla fäller nog olika tror jag. Sen blir vissa kläder lättare håriga ^^  
  
hoppas för din skull att du får köpa henne!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

tycker att långhåriga fällder mindre.. iaf om jag jämför mina.... mina virvlar fäller mest. teddysar fäller vansinnigt mkt oxå vet jag.. nakenfisarna f'ller nog inte lika mkt ;)

## Comment 4
Author: emelie92

jag tycker att teddy marsvin fäller mycket, eller så har jag bara haft otur med mina! :P

## Comment 5
Author: [Borttaget]

ok. Det var iof också ett vitt marsvin och jag hade väldigt mörka kläder på mig så det syntes kanske extra tydligt.

#2 Ja, det hoppas jag också!

## Comment 6
Author: Abico

Det finns inga knep för att komma undan pälsproblemet - om man inte skaffar Skinny då ^^'  
En absolut nödvändighet här hemma är [klädrullar](http://www.handelshuset.se/catalog/images/roller.jpg), jag älskar klädrullar och missbrukar dom nog smått (A) Men tack vare dom kan jag ha uppe marsvinen till och med innan skolan utan att bli tvungen att byta kläder. Om du åker till Gekås i Ullared någon gång, passa på att köpa ett stooort lager - av alla sorters klädrullar jag provat så är Gekås absolut bäst, dom suger åt sig allt ^^ Och jag behöver väl inte säga att priset är utmärkt :P

## Comment 7
Author: FeliciaS

Vi har klädrullar i massor, det behövs med mina tre tjejor. En utav dem är CH-teddy - en ras som har fällningsperioder. Alltså slipper jag ständigt hår överallt när jag gosar med henne. Däremot är det betydligt mer vissa perioder. Just nu har hon fått ny päls nyligen, och fällt bebispälsen. Detsamma gäller min andra lillskrutt. Sedan har jag virvelflickan Saga som inte fäller så ofantligt mycket ^^,  
  
Har haft virvelmarsvin, släthåriga långhår, teddy och abby. Av dem har teddyn och abbyn fällt mest - långhåren minst.

## Comment 8
Author: Cuyi

Biggan är ju en rex, tycker inte hon fäller så mycket faktiskt ^^

## Comment 9
Author: MikaTela

Jag tycker abby fäller väldigt mycket, kan det ha med deras virvlar att göra kanske?

Den som fäller minst hos mig är min skinny. :p Näst minst är långhårsdonnan och sen kommer teddyn, lakelanden, abbysarna och virveldamen.
