# Ohyra - varit hos veterinären
Author: UlrikaA

Nu har Agnes och Ellen dragits med kvalster och klåda länge nog, så idag ringde jag veterinären och fick tid direkt. Min veterinär är pensionär och har mottagningen i sitt fd garage, så han är lätt att få tid hos, väldigt billig, men kunnig på smådjur.

Han gjorde hudavskrap på båda marsvinen och såg att det var djur som rörde sig, men de var för snabba för att han skulle kunna se vad det var riktigt. Jag kan bara de engelska namnen på ohyra (static, sellnick osv) men det hade han aldrig hört talas om, han hade en tjock dermatologisk handbok för veterinärer som han slog i, och där kände jag förstås inte igen de latinska namnen. Jag frågade om det hjälper med de sprayer och shampo som finns att köpa men han bara skakade på huvudet. Han ville ge Ivomec istället i låg dos (under 0,1 mg), så de fick varsin spruta på plats och så fick jag sex sprutor med mig hem, de ska ha varsin dos var sjunde dag i tre veckor framåt.

Nu har jag diskat buren och alla tillbehör i Klorin och satt in djuren igen. Håll tummarna för att 1. jag ska våga ge sprutorna och 2. att ohyran försvinner för gott.

## Comment 1
Author: Diana61

Så bra att du fått medicin till dom. Vart ifrån kommer dessa kryp? Hö, Spån ??

## Comment 2
Author: UlrikaA

Ja, troligen från höet. Vi har fått hö från en tjej som har hästar och får så jag skulle tro att det har kommit därifrån. Hö som man köper plastförpackat är nog säkrare vad gäller ohyra, jag ska bara köpa sånt i fortsättningen. Vitakrafts hö doftar så gott, som kamomillte.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Hoppas de blir av med krypen! Jag har hittills varit förskonad från ohyra på marsvinen men har däremot råkat ut för det vid ett par tillfällen på mössen. Nu var det några år sen dock. peppar peppar...

## Comment 4
Author: Diana61

Jag har inte heller haft ohyra på mina, förutom den långhåria som jag räddade från en dålig familj. Men det tog jag bort med ohyrechampo och funkade fint.

## Comment 5
Author: Kiddoo

Ojj då! Då ska jag nog inte köpa hö utav stall, då får jag hålla mig till Granngårdens 110 liter :P

## Comment 6
Author: Mymlan

Jag har då aldrig fått ohyra på mina av hö jag köper från stallet och då har jag köpt det i ngra år. Sellnic/skabb kan ligga latent ett bra tag på marsvin och bryta ut vid t ex byte av hem, imunförsvaret går ner etc. Sellnic skall alltid behandlas med ivomec, jag ger mina ivomec hästpasta receptfritt på apoteket. Marsvin 3 mån - 7 månader ett ½ risgryn stort över 7 månader 1 risgryn stort. De som diar får via modersmjölken. Dräktiga kan ges, de dräktiga jag hade klarade sig och födde välskapta ungar.

Skabb som går på våra vilda möss och råttor kan ej leva på marsvinet då de är fel värddjur. Så hö skall ej ges till våra möss och råttor om INTE hö har legat minst 4 veckor där möss o råttor ej kan komma åt det.

Hö på konsum/ica kan vi ej veta hur gammalt det hö är så jag tror inte det hö är så bra.

Sellnic ska alltid behandlas, behandlas det ej så dör marsvinet. Sellnic är en parasit som lever under huden.

## Comment 7
Author: Kiddoo

Under?!

## Comment 8
Author: Diana61

Japp, Sellnic är inte att leka med. De lever i gångar som de gräver under huden på de stackars liven och är det värsta ohyran de kan råka ut för. De kan faktiskt dö av det om de ej behandlas emot detta odjur.

Hur vet man att denhar fått detta då? Inte lätt, men den typiska symptomen är tunn päls. Att de kliar sig mycket och att det uppkommer kala fläckar och små sår uppkommer. Att den har röd och irriterande hud. Är marsvinet riktigt allvarligt angripen så kan den få enorma ryckningar typ epileptiska ryck när man rör vid dom för att det kliar så in i vassen.

Speciellt tunn päls med kala fläckar på magen och /eller insidan av bakbenen är i Sverige en vanlig symptom.

Vid misstanke av att marsvinet fått sellnic så skall man kontakta vetrinären som skall ge sprutor med Ivomec. 

Denna information har jag tagit från ett häfte skrivet av Eva Johansson och kostar 40:- Gå gärna till hennes [hemsida](http://goto.glocalnet.net/matsvin/haftsv.htm "http://goto.glocalnet.net/matsvin/haftsv.htm") och beställ. Hon har flera häften ommarsvin och möss och råttor.

## Comment 9
Author: Mymlan

#8 Går bra att ge dem ivomec hästpasta det har jag gett marsvin (även kanin med mjällkvalster), vet oxå att uppfödare anv ivomec hästpasta. Receptfritt på apoteket.

## Comment 10
Author: skinnymarsvin

Ivomec häst pasta fungerar utmärkt ! Doseringen är lite knepigare, men ge en liten klump stor (liten) som den delen på tändstickan du tänder med, använd tex en tändsticka det gjorde jag för att få till en lagom dos. Jag köpte en pasta som är samma som Ivomecpastan men ett annat märke och den var billigare och doftade dessutom gröna äpplen........det är det verksamma ämnet ivermectin som är det viktiga att det ingår i pastan. Sen kan man använda vilken som.

## Comment 11
Author: Diana61

#10 och 9, tusen tack för informaionen. skall lägga det till samlingarna. Vad kostar det? Finns det på hyllorna eller måste man be om det?

## Comment 12
Author: Kiddoo

Hm, är sjukdomen vanlig?!

## Comment 13
Author: Mymlan

Den är lite lömsk i o m den kan ligga latent. Tecken på detta kliande, tappar päls, röd hud, kan mjälla/hudflagor. Och blir ett marsvin drabbat så MÅSTE man behandla alla då detta smittar.

## Comment 14
Author: Kiddoo

Ok, dom symptomen ni säger, de har inget av mina marsvin \*pjuu\* dom har inga kala fläckar, inte nå röd hud, normalt kliande, inget mjäll eller så :)

## Comment 15
Author: Mymlan

#14 Mjäll betyder inte direkt de har Sellnic utan kan även bero på svamp. Mjäll är svamp. Man kan då bada dem i Fungoral mjällschampoo eller annat mjällschampoo. Jag har anv Fungoral med gott resultat.

Mjäll kan de få i vårat torra inomhus klimat. Men man kan sätta luftfuktare på elementen eller bara hänga över en blöt handduk OBS ej hängas över EL element brandrisk.

## Comment 16
Author: Kiddoo

Aaaah, men dom har i alla fall inte det ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) HAHAHA ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) dom är helt friska och krya mina marsvin och hoppas att det forsätter så ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Så länge det ligger latent har de alltså inga problem av det? Om jag fattat det där med latent rätt...

## Comment 18
Author: Kiddoo

Jag har ingen aning, tänkte precis fråga likadant.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Ligger det latent märks inget speciellt. Men det kan bryta ut vid tex sänkt immunförsvar, dräktighet och då kommer det med besked.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Vad kostar Ivomec?

## Comment 21
Author: UlrikaA

Jag betalade 225 kr för besöket och då fick jag med mig sprutor hem som jag ger marsvinen en gång i veckan. Det är nog väldigt olika mellan olika veterinärer. Prissättningen är ju fri.

## Comment 22
Author: skinnymarsvin

Om du köper Ivomec pasta för häst på apoteket kostar det under runt 80kr. Så ett vet besök är onödigt om man VET att man har sellnic, annars ska självklart veterinär kontaktas och besökas !

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Hm, jag är osäker med det är Sellnic, men smittar det så som ni säger så har jag inte det, eftersom en av mina inte är ett dugg rörd, det är bara den andra som har lite röd hud vid nacken och så, och så har den normal hudfärg vid rumpan :S
