# Frågor om avel
Author: [Borttaget]

Vi har ju planer om att sätta Lollo med Gulliver. Vi har redan intrecenter på ungarna. jag vet ju att dom inte ska väga under 800 g. men har funderingar på åldern några säger 5månader andra säger 8. Blir så förvirad vilket är bäst.

## Comment 1
Author: Abico

Vikten beror väl mer på hur honan är i kroppen, min Tilda vägde 750g ungefär när hon sattes med hane och var då i perfekt form för parning. Om hon vägt över 800g så skulle hon nog varit nära på tjock ^^' 5 månader tycker jag känns tidigt så jag skulle väntat ett tag till..

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Allt med kroppen va perfect i går på utstälningen men ska ta och väga henne här sen och se ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: Berlau

Läst lite om det.. Många säger mellan  5-8 månader. Vid sex kanske? ; )

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Sist vägde gin 692 så det blir vågen sen å se

## Comment 5
Author: [Borttaget]

vägde Lollo nu hon väger 822g

## Comment 6
Author: FeliciaS

Jag tycker att det helt beror på hur hon är i kroppen. Min snart 7 mån gamla hona är väldigt stor och tung (utan att vara tjock). Hon väger en lite bit över kilot... Har tänkt sätta henne med hane inom en månad om jag hittar någon lämplig.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Hon är väldigt bra i kroppen nu. och vi har ju speculaner på dom blivande ungarna med
