# Strö i bur?
Author: [Borttaget]

Jag har haft spån i min marsvinsbur men känner att det dels åker rutn för mycket, dels blir lite halkigt och dels blir bökigt att städa. Vill gärna städa varannan dag iallafall och får slänga så mycket rent spån för att få med det som inte är rent.

Har börjat fundera på någon väldigt finkornig och mjuk sand? Tänker mig typ chinchillasand (fast gärna billigare!). Har ni några tips?

## Comment 1
Author: Abico

Sand är inte att rekomendera, det är inte bra för marsvinens tassar och blir knappast lättare att städa. Varför ska du städa så ofta?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Varför är spån bättre än sand? Sand känns som om det skulle vara mer naturligt?

Vills täda ofta för att aldrig få skitigt ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tänker att med sand stannar ju bajset "ovanpå" så att man kan ta bort det med en katssandsskopa (med mindre "hål". Kisset borde sugas upp bra.

## Comment 4
Author: 1984

pellets och halm?

## Comment 5
Author: svampi

Har bara erfarenhet att spån, så kan inte ge så bra råd. Fast jag tror att vad du en köper så kommer det alltid vara svårt att "sålla" bort det som är rent och det som är smutsigt.

## Comment 6
Author: FeliciaS

Sand är inget bra alternativ.

För det först åker det omkring bra mycket mer om marsvinen springer omkring i det - tänk dig själv när du sätter ner en fot i sand, marken liksom sjunker undan. För det andra har det inte den egenskapen som är viktigast gällande bottenmaterial - uppsugningsförmåga. Sand suger inte upp ett dugg, utan kiss packar sig mellan sandkornen och det blir snarare en tung gegga av kissfläckarna. Dessutom fastnar det nog rätt mycket kring könsöppningen och även kring nosen - trycker du ett fuktigt finger mot sand blir du helt sandig där. Och slutligen, äter marsvinen sand får de med största sannolikhet riktigt ont i magen.

Spån ligger väl på sin plats så länge man har tillräckligt mycket, och inte kutterspån som närmar sig sågspånshållet - ju större "flingor" desto bättre. Själv har jag ca 8 cm spån i grisarnas bur vanligen, men just nu har jag bara 2-3 cm i den ena (pappa höll inte löftet om att köpa spån igår) och det flyger omkring en hel del, ja. Har du spån kan du städa ut där det är mycket avföring varannan dag, men tömma hela buren räcker att du gör car 5-7:e dag beroende på hur stor den är och hur många marsvin som bor där.

Fler tips om bottenmaterial får du i artikeln på sidan som heter just "Bottenmaterial" :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Ja jag får prova med ett ännu tjockare lager, nu sprätter de mest runt spånet så de hamnar rakt på mattan i buren. Sen har de fått för sig att matskålen skall vara toalett så idag fick de en ny skål och så får de behålla den gamla som toa...vi får se om de upptäcker toa-egenskaperna på nya skålen också...eller kanske gillade de bara just det hörnet av buren.

## Comment 8
Author: Hamzter95

Jag har bytt från spån - tyg till mina marsvin det funkar bra =)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8, Hur gör du då med städningen? Slängs allt tyg vid varje städning, går det inte åt en hel massa? Blir det inte blött och äckligt i buren? Har noll erfarenhet av det som du förstår.

## Comment 10
Author: Ireth

Köp en massa fleecefiltar, som du bara tvättar mellan varven. Fast fleece måste du nästan byta varannan dag, men det ville du ju också :) Jag hade fleece förut och det funkade jättebra, men nu har jag för många burar så det funkar inte riktigt.

## Comment 11
Author: Hamzter95

#9 jag har en tygmatta (som man lägger på golv men som inte används annars) som ligger i botten av buren sen har jag tyg uppepå och när jag märker det blir blött eller så, då tvättar jag dem och lägger dit nytt och så du förstår ? :) Jag använder det igen istället för att slänga

## Comment 12
Author: MoaL

Jag använder ungefär 5 cm lager kutterspån, och jag byter varje till var tredje dag i mina marsvinsburar. Dock byter jag inte ut allt spån på en gång, eftersom det då slösas bort så onödigt mycket, utan byter bara ut det nedsmutsade. Jag använder gummihandskar och plockar ur bajs och nedkissat spån för hand, vilket jag tycker fungerar alldeles utmärkt. :)  
  
Tycker man ändå att det flyger ut spån går det att blanda spånet med papperspellets, dock blir det väldigt dyrt ifall man byter ofta.  
  
Mvh,  
Moa

## Comment 13
Author: Karinri

Jag använder naturströ underst och sen alspån.

A
