# Kel-tips
Author: annie

Mina äldsta killar, 8 och 10 år, har nu lånat 2 marsvin över sommaren (ev för att stanna för gott - hoppas mamma ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")). Har för mig att de är 1 och 2 år gamla, hanar. De är inte speciellt mycket hanterade, kommer från uppfödare med många djur, men verkar snälla och goa och låter sig lyftas.

Undrar om ni erfarna kan tipsa mina killar om hur de bäst hanterar dessa godingar så att de kan ha som mest kul med dem. De bor just nu ute i en bur med både bodel och "utedel". Har lånat ut vår inomhusbur men den kommer tillbaka inom någon månad eller så.

Funderar på att köpa kompostgaller e.dyl att sätta upp på gräsmattan så att de lättare kan komma åt att komma dem lite närmre för att försiktigt börja klappa och mata med gottis. Vad tror ni? Är kompostgaller förresten för glest... ![Obestämd](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Dom är väl inte ute på natten?

Nä tycker ni ska ha så dom kan gömma sig.

Dom kan ju ta upp och kela med dom ibland.

Inga speciella tips har jag iaf.

## Comment 2
Author: Abico

Det är lite kallt att ha dom ute dygnet runt redan, jag skulle ha väntat åtminstone en månad till så att temperaturen håller sig någorlunda även över natten.  
  
Kompostgallret bör du sätta hönsnät på längst ner och även se till att det finns en tak på för att förhindra att rovdjur kommer in ovanifrån. Tyvärr kan rovdjur rätt lätt gräva sig in i en sådan hage och gallret är inte heller särskilt stabilt.  
  
Välkommen hit! :)

## Comment 3
Author: annie

Förtydligar mig lite ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

De bor i samma temperatur nu som när jag hämtade dem hos uppfödaren, det skulle vara ok enligt henne och de verkar må bra. Har gott om halm att boa in sig i, mat och vatten såklart.  De bor alltså inte i "kompostburar" nu utan i en utebur till kanin med trägolv och en ordentlig träbodel med trättak och trägolv. De har aldrig bott inomhus utan endast ute i stall. 

Kompostgallren var enbart tänkt som "kelbur" där killarna kunde sätta dem kortare stunder på dagen och kela med dem, för att få dem lite tama. Det var så det var tänkt iallafall, har inte skaffat gallren än.

Tänkte mest på om någon hade tips på hur killarna kan pyssla med dem på "marsvinsvis" ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört"), hur de lättare ska få dem lite tama och pyssliga. Tid är såklart det viktigaste ![Skrattande](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

## Comment 4
Author: Berlau

Ta upp dom i knät varje dag en stund, klappa och prata med dom :) Ge dom en godbit om dom är lugna också.

## Comment 5
Author: PernillaS

#2 på skånesdjurpark har dom sina ute redan dygnet runt har dom haft sedan början på april

## Comment 6
Author: Berlau

#5 Det beror väl på var man bor :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag tycker iaf att det är för kallt att ha sina marsvin ute.

Dom är väldigt känsliga för kyla.

## Comment 8
Author: FeliciaS

Jag skulle inte ha dem utomhus redan så här tidigt. Jag bor någon mil utanför Göteborg (alltså på västkusten) och det har i veckan varit bara någon grad på natten (frost på taken när vi gått upp vid 6-tiden)... Oavsett hur de har bott innan är det inte bra för dem att bo utomhus när det är såpass kallt (nu vet jag ju inte vart ni bor?). Marsvin är ju väldigt små djur och med snabb ämnesomsättning, de har rätt svårt att hålla värmen på kalla platser. En kompostgallerhage går utmärkt att ha dem i när dina söner är med marsvinen. då kan de också få beta gräs.

Det allra viktigaste är att det är du som tar ansvar över djuren och ser till att de sköts, samt inte lämnar de får mycket åt barnen. De är ju trots allt barn och marsvin är inga leksaker bara för att de är smådjur ;)

**#7** De är känsligare för värme än för kyla. Det som är farligt för dem med kyla är om det är dragigt.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Nä dom är inte känsligare för värme?

Dom kommer ju från ett varmt land för många många år sen=)

Kyla. Dom kan få allvarliga sjukdomar.

Som kan leda till döden.

Med värme kan dom få värme slag men det är ju inte jätte allvarligt-

Det du säger är om det är 5- men inte blåser så är det inte farligt.

Helt fel.

## Comment 10
Author: annie

Tack för svar.

\# 8 Självklart är det vi som föräldrar som har yttersta ansvaret. Vi har även andra djur på gården så det faller sig liksom självklart för oss ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört"). Kul ändå med lite tips till killarna, hur det än är är detta ett nytt djurslag att lära känna och, framförallt, lära oss att tillsammans ta hand om. ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: Mari

#9 Jo de är känsligare för värme  
vad för allvarliga sjukdommar får de av kyla? Värmeslag är rätt allvarligt, många som dör av det  
  
De är mer känsligare för blåst än för kyla men det betyder inte att man ska ha marsvinen ute när det är kallt! Vad jag hört och tycker så är Sverige inget land där man kan ha de ute dygnet runt förutom kanske i de södre delarna under kanske juli-augusti då det brukar vara varmt även på natten.

\-----

Men det jag inte riktigt förstår, Felicia, om marsvin nu har snabb ämnesomsättning så borde de väl klara av att hålla värmen om de har hö att äta hela tiden? För de äter ju hela tiden? Eller har jag missuppfattat det där med ämnesomsättningen? :P

## Comment 12
Author: FeliciaS

**#9** Ett varmt land..., det kan man ju kanske säga. De lever på slätterna långt uppe i Peru - där är det inte särskilt varmt, vanligen runt 10-20 grader. Deras idealiska botemp. bör ligga på ca 18 grader.

Jag har inte skrivit någonting om minusgrader, tvärtom. Att hålla marsvin i temperatur som understiger noll grader är långt ifrån bra och dessutom olagligt.

Värmeslag - inte jätteallvarligt? Jag vet många fall där marsvin dött av värmeslag! I Sverige. Så snälla, kom inte återigen och påstå saker som du knappt vet något om...

## Comment 13
Author: Mari

Angående keltips så tycker jag att det är en jättebra ide med kompostgaller :) Eller om ni tar in dem en stund och har de i knät eller låter de springa på golvet så kan dina barn sitta där och mata med något gott, gurka brukar alltid vara uppskattat.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Suck.

Hur många fler sjukdomar dom kan få i kyla tex förkylning.

Som är dödligt i marsvin världen.

Jo marsvin lever vilt i varma länder.

Inte i nordpolen

## Comment 15
Author: Mari

#14 ja förkylning får de oftast av att de sitter i drag :)  
  
Jo men de marsvin vi har är ju uppfödda i Sverige och inte direktimporterade från varmare länder men även de vilda kan få värmeslag och de vi har som tamdjur är extra känsliga :)  
  
MEN såklart är det inte bra att ha de ute när det är kallt ute.

## Comment 16
Author: FeliciaS

**#14** Precis som #15 skrivit orsakas inte förkylningar av kyla utan av drag, vilket likaväl kan hända om det är 15 grader som 5...

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Oooookej?

Du tror allså att om det inte är drag. Men 3- så blir dom inte förkylda.

Intressant.

## Comment 18
Author: FeliciaS

**#17** Ingen idé att två stycken bara motargumenterar varandra hela tiden. Jag har inte på något sätt sagt att jag tycker det är bra att ha marsvin utomhus dygnet runt just nu - se mitt inlägg #8.

## Comment 19
Author: Mari

#17 Det har jag aldrig skrivit! Menade det inte så iallafall. Visst kan de bli förkylda om det är -5grader men risken är större om de är i drag!  
Varför ska du alltid bli så hotfullt inställd så fort någon säger emot dig?  
  
ursäkta ot.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Hotfull?

Suck.

## Comment 21
Author: Mari

#20 Ja du tänder till och tjaffsar emot ![Tungan ute](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") var kanske inte det bästa ordvalet från mig. Men nu tänker jag inte svara mera, vi kan prata via pm om du vill fortsätta? Så slipper vi förpesta även denna tråd

## Comment 22
Author: Buffen

_Keltips_ kan vara att ta upp dem i en mössa (använda denna som hiss från buren till famnen) i fall de är lite rädda. I början kan dem få ha en liten filt eller mössan runt kroppen så känner de sig tryggare. Sedan är ju mumsbitar perfekt kelmuta :)

Ju mindre de stressas vid själva upplyftningen (därav mössan i början) desto mer förtroende får dem för situationen.

1-2 år gammla marsvin är fortfarande ganska unga &  inte alltis lika "myssugna" som äldre marsvin. Har liksom mer spring i benen ;) Men självklart ska man mysa med dem ändå.

## Comment 23
Author: Sandra-B

Jag har tagit bort några inlägg i den är tråden som är helt oacceptabla (och några som påpekade det).

//Sandra, medarbetare på marsvin.ifokus.se

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#20 ta bort det och inte bara mina försvar.

## Comment 25
Author: PernillaS

28 # förstår inte att ingen har stängt av dej från ifokus du gör inget annat än att ställa till bråk.

Kanske skulle söka sig till en annan sight då det bra e massa tjafs här.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#29. Moget.

## Comment 27
Author: PernillaS

nä bara en ren opservation och fortsätter du så här så blir du inte kvar här länge ta det som et hot eller löfte är så trött på dej

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Är jäkligt trött på dig!

Punkt!!!!

## Comment 29
Author: annie

Tack för tips på hur killarna ska få sina marsvin lite mer tama, det var ju DET som var huvudfrågan i denna tråd. ![Obestämd](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Tar avstånd från allt annat ![Cool](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool"). Är helt ny på denna site och tycker marsvin verkar kul - för det gör väl ni med antar jag? Hoppas glädjen och kärleken till djuren är störst i detta forum. Bra artiklar!

## Comment 30
Author: Creation

**#33** Absolut är marsvin härliga djur! :)  
Hoppas att du inte blir avskräckt på grund av allt tjafs i tråden ;P Det brukar vara en ganska trevlig sajt annars, men på sista tiden har det väl blivit lite rörigare än vanligt..  
  
Ett keltips är att ni har dem inlindade i en handduk eller i ett örngott i famnen. :) De blir lite tryggare då och det är ett effektivt tämjningssätt, kan jag lova. Dessutom minskas risken för att man blir nerkissad då man har tyget som skydd. Man kan mata dem lite i famnen också, med gurka t.ex eller nåt annat gott, för att visa att man är ofarlig.  
  
Lycka till!

## Comment 31
Author: PernillaS

343 det ska jag prova med mina små pojkar  först får dom vänja sig vid buren sen ska vi keal med dom![Glad](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 32
Author: dijete

Mitt marsvin bor bokstavligen i min vita mössa... ![Tungan ute](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")
