# Avel, utställning, sällskap?
Author: Creation

Avlar ni eller ställer ni ut marsvinen? Eller både och?  
Förutsätter att alla har marsvinen till sällskap och inte bara ser djuren som objekt, utan faktiskt särskilda individer också.  
  
_Visste inte vart jag skulle sätta tråden riktigt, så jag satte den i kategorin "allmänt"_.

## Comment 1
Author: Creation

Jag brukar ställa ut mina marsvin regelbundet. :) Avlar inte, men har det i tanken inför framtiden någon gång.

## Comment 2
Author: Abico

Jag avlar och ställer ut. Fast aveln har inte kommit igång riktigt ännu.

## Comment 3
Author: emelie92

Jag ställer ut ibland, någon gång per år. Jag har aldrig sysslat med marsvinsavel eller haft några tankar på det. Har väl inte intresset för marsvinsavel antar jag^^

## Comment 4
Author: elin85

Jag ska börja avla efter sommaren så det var lite svårt att välja alternativ. Då tänker jag också prova på att åka på utställning. Skulle gärna ha ställt ut tidigare, men här där jag bor är det aldrig utställningar så då måste jag åka minst 20 mil om inte mer och då blir det ju svårare.

## Comment 5
Author: agnes_S

Jag varken avlar eller ställer ut, men funderar på att prova på båda någon gång i framtiden =)

## Comment 6
Author: Sabettan

Jag avlar och ställer ut.

Åker på ganska många utställningar.Det är så roligt.

## Comment 7
Author: Ireth

Jag valde avlar och ställer ut. Lite missvisande kanske eftersom det inte har fötts några kullar här än, men honorna är ju parade så ja... Jag har ju för avsikt att både avla och ställa ut, så tyckte det alternativet passade bäst.

## Comment 8
Author: Sandra-B

Jag både avlar och ställer ut.

## Comment 9
Author: Fabiola

avlar och ställer ut :)

## Comment 10
Author: deluxe

Jag varken avlar eller ställer ut.

Mitt största intresse ligger i omplaceringsdjur.

## Comment 11
Author: MissGT

Man kanske kan prova på avla och ställa ut längre fram, men som 3-dagars ägare av marsvin har man inte kommit särskilt långt ![Tungan ute](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")
