# Vila i frid, min älskade vän
Author: Angelica-Russin

Jag hade nyss kommit hem från min pappa när jag fick reda på att Russin gått bort, troligen inatt.

Han var bara 1 år och 8 månader, men nu har min underbara lilla vän Russin fått komma till himmelen.

R.I.P <3

## Comment 1
Author: emelie92

Vad tråkigt :(

## Comment 2
Author: EvaLuna

Å va trist... vet du nåt om vad som kan ha hänt?

## Comment 3
Author: tantnett

Vilken chock det måste varit.

Vila i frid lille Russin.

## Comment 4
Author: FeliciaS

Nämen! Vad sorligt :( Beklagar verkligen.

_Vila i frid fina Russin!_

## Comment 5
Author: Abico

Vila i frid lilla Russin.  
\*Tröstkramar till dig\*

## Comment 6
Author: Creation

Nä, så trist :( Jag beklagar verkligen!  
_Vila i frid, Russin._  
  
Har du någon aning om vad han gick bort av?

## Comment 7
Author: Angelica-Russin

#2 Nej, jag var med honom till veterinären i onsdags för att kolla upp varför han inte hade päls på magen och det började gå upp emot baken på båda sidorna. Veterinären tog något prov och trodde att det var hans burkompis som hade bitit av hans päls. Russin åt ju och drack som han skulle och han var glad, alert och helt som vanligt förutom med pälsen. Så han såg ju inte ut att må dåligt, men om han skulle bli dålig skulle jag höra av mig. Men eftersom han annars mådde bra så verkade det inte vara något allvarligt. Så jag vet inte vad det kan vara, om han kan ha haft någon inre sjukdom. Jag har ingen aning, och jag har inte känt några knölar eller liknande på honom heller.

Jag tänker spara burkompisen som är hans son. Och jag funderade nu på om jag kanske skulle ta ett marsvin från ex. marsvinshjälpen. Vet någon om det finns något liknande i Värmland?

Kan fortfarande nästan inte förstå att det är sant, att han är borta :'(

## Comment 8
Author: EvaLuna

Förstår att de är chockartat... Stackarn... Jo, de låter jättekonstigt. Kolla upp ändå med vet så att det inte är nånting som kompisen kan ha fått oxå. Hoppas du hittar nån bra omplacering snart.

## Comment 9
Author: Aristarcos

Usch vad tråkigt, hoppas att det är bra med sonen. Och att ni hittar en ny vän snart.

## Comment 10
Author: Abico

#7 - Du har en hane till salu [här](http://www.blocket.se/varmland/Marsvins_hane_soker_karleksfullt_hem____21780988.htm?ca=7&w=1), i Värmland.

## Comment 11
Author: Creation

**#10** Är hans pappa en kanin och hans mamma en borste? ;) \*fniss\*

## Comment 12
Author: FeliciaS

**#11** Och födelsedag 77 gram!? Knasigt marsvin \*s\*

## Comment 13
Author: Abico

#11 & #12 - Jag funderade lite över det också ;)

## Comment 14
Author: tantnett

Va! ![Förvånad](http://www.marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Nåväl att inte föräldrar kan hjälpa sina barn att skriva annonserna.

Hoppas den lille får ett bra hem.

## Comment 15
Author: emelie92

Det var en lite rolig annons... Sara kan då inte vara gammal :) Undra hur en borstel ser ut... Kan hon mena ett strävhårigt marsvin? :P

## Comment 16
Author: Moa-16

Nej. Så hemskt. Man blir så ledsen när man får höra om sånt här. "symptomen" låter konstiga. Undra vad han "led" av. Han har det bra i marsvins himlen nu.

.Ps, Den där annonsen lät väldigt konstig

## Comment 17
Author: Angelica-Russin

#16 Ja, det undrar jag med. Men han verkade inte lida av det i alla fall. Inte så att han hade ont.

Den där annonsen har jag sett, och jag tyckte också den är konstig. Pappan är angora, mamman är en borstel? och Gizmo är själv en sheltie :P

## Comment 18
Author: isabelle_

_Vila i frid Russin! Skickar 100 marsvinskramar till dig!  
_

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Beklagar :(
