# Ninnis bebisar
Author: marsvin2008

Nu är Ninni jättestor! (jämnfört med innan) och för er som inte följer bloggen kan jag berätta att bebsarna sparkas och låter sig göra mig och Ninni medveten om att dem finns.

Ninni verkar inte hitta en riktigt bekväm vilo/sovställning och när bebisarna sparkas så känns det rejält bra och de syns utanför när de små tassarna petar utåt så skinnet nästan spricker.

Jag har bullat upp med fräscha grönsaker med mkt C-vitamin och nån dag ska jag in på apoteket för att köpa kalktabletter som jag har hört kan behövas.

En fråga har jag: **Läcker marsvin fostervatten bara när bebisarna kommer vilken minut som helst eller kan de gå och ha läkage i flera dagar?**

Ninni ligger i skrivande stund på de lila hustaket som hon ofta gör och det blev/är alldels blött där men de luktar inte kiss utan nått annat sötsurt.

## Comment 1
Author: Asa-S

Jag har aldrig märkt av att det läckt. Det kan vara kiss som inte luktar så mycket. De pinkar mer när de är dräktiga. Persilja är bra för en dräktig hona.Massor med vit,järn och kalcium. Spännande att se hur många det blir..borde inte vara långt kvar.

## Comment 2
Author: marsvin2008

#1 Ja okej, fast hon brukar inte kissa på taket... Ja persilja är gottigott tycker alla mina marsvin som får det nästan varje dag.

## Comment 3
Author: Asa-S

Jo,men hon kanske inte hann gå på "toan" eller inte orkade bry sig med stora magen![Flört](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Skrattande](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

## Comment 4
Author: Asa-S

Tänk på att inte ta upp henne i famnen nu när hon är så stor. Lite riskabelt nu i slutet då det är trångt i magen. Kanske du redan visste men ändå...

## Comment 5
Author: marsvin2008

#4 Jag tar upp henne för att känna om bebisarna fortfarande rör sig menjag kände dem igår och låter henne vara till efter söndag och har de inte kommit då så måste jag ju känna... vill inte att de ska dö i magen och ligga där å ruttna hur länge som helst.

## Comment 6
Author: Linnet

#4 Visst kan man ta upp dom, bara man lyfter försiktigt, men man ska ju inte hålla på lyfta i onödan.

## Comment 7
Author: Asa-S

Du ser dem när de rör sig även när hon är i buren. När hon ligger ner? Det är en risk du själv får ta ställning till. De kan ju oxå bli skadade av just lyften upp i knäet. En del honor boar lite i ett vissrt hörn eller flera när det är nån vecka-ett par dagar kvar. Det blir som en nerliggd liten grop. Ofta föder de där sen. Sista dagen kan det bli något lugnare i magen.Men ser du inga rörelser på flera timmar bör du naturligtvis kolla.

## Comment 8
Author: Binajis

#7 Jag tar alltid upp mina honor även i slutet, för att känna hur pass öppet bäckenet är osv. Det gäller bara att ta det väldigt, väldigt försiktigt och lära sig tekniken att lyckas stödja hela marsvinets kropp (mest magen såklart). Är man osäker är det väl bäst att låta bli, men jag tycker man ska kolla igenom honan då och då, speciellt om det är ens första kull.

## Comment 9
Author: Asa-S

Kruxet är att du inte vet vad honan gör..Hon kan få för sig att ta ett skutt ner i buren..bli rädd av ett plötsligt ljud och då spelar inte erfarehet någon roll längre...Vill hon bli upp-plockad? Ja,det väljer man själv. Naturen har sin gång oavsett hur man än försöker lista ut när de ska komma,känna på beckenet osv. Klart att man har dem under uppsikt och det går att mysa med dem i buren oxå.

## Comment 10
Author: marsvin2008

Ninni Har inget emot att bli upptagen, tvärtom så uppfattar jag det ofta som att hon verklignen tycker det är skönt att få vara ifred från de andra. Hon lägger sig alltid på sida i famnen det har hon alltid gjort

Klart jag stödjer hela kroppen när jag lyfter henne!

## Comment 11
Author: lomsen

#10 Hallå svara på mina sms!

## Comment 12
Author: marsvin2008

#11 Oj jag har inte hört telefonen

\----------

Och såklart att jag hållar i henne ordentligt utan att vara hårdhänt så hon inte kan få för sig att hoppa ner i buren....

## Comment 13
Author: Binajis

**#9** Med tanke på att dom får extra mycket godis (grönsaker) när dom är dräktiga och är i famnen kan jag inte påstå att dom _inte_ vill bli upplockade ![Flört](http://www.marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

**#10** Det var inte menat som något tips till dig när jag skrev att man ska stödja kroppen, det förstår jag att du gör. Det var inte menat som en idiotförklaring utan ett svar till Asa-S, om att bara man gör rätt så kan man gott ta upp honan om man inte märker att hon blir uppenbart stressad och tycker det är obehagligt.

## Comment 14
Author: marsvin2008

#13 Bra att du förtydligar när du tror att jag/någon missförstått.

Men jag tog det inte som en idiotförklaring jag vet ju att jag är försiktig och det är ju jag som känner Ninni.  
![Flört](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
