# Lära ut konsten att klippa klor?
Author: Abico

Marsvinssäljare, hur gör ni med kloklippningen när ni säljer marsvin till nybörjare? Det är ju inte helt lätt att klippa klor när man är ovan. Brukar ni visa hur man gör, erbjuder ni er att komma och klippa klorna åt köparna i ett par månader tills de lärt sig eller vinkas köparna bara av med rådet att klippa klorna då och då?  
  
Jag funderar på om jag är för opedagogisk när jag försökt visa folk hur klorna ska klippas. Mina egna ungar är i kunniga hem men däremot har jag ett gäng djuraffärsdjur som jag blivit något sånär ansvarig för tycks det. Ägarna verkar dock inte förstå när jag visat hur klorna ska klippas för gång på gång får jag komma tillbaka och klippa på tok för långa klor. Hur visar man det på ett bra sätt? Jag misstänker att jag är lite för snabb när jag gör saker som "är busenkla".

## Comment 1
Author: Sandra-B

Jag brukar oftast visa (inte de som är ana marsvinsägare) hur man gör samt hur välklippta klor ska se ut och berätta hur ofta de ska klippa.  
Brukar också ofta fråga om de vill prova att klippa klorna på några av mina (snälla) marsvin under bevakning av mig för att testa på och så.

Har också (i skriftlig samt muntlig form) ett stående erbjudande om att jag gärna hjälper till med att klppa klor, bada dem etc, men att de då får komma hem till mig med djuren om vi inte kommer överens om annat.

## Comment 2
Author: Morumotto

Men får du en slant för besväret? Annars är det ju bekvämt att be dig komma och klippa, när zoo-affären tar 70  kr per djur och man måste ta med djuren dit... + extra för "riskklor"

Det vore iofs trevligt med djurskötarkvällar, där man kunde komma och se om sina djur...

## Comment 3
Author: godisgrisen

Jag skickar med skötselråd där står det hur ofta det bhövs. Så brukar jag visa men jag vet att det glömts bort i allt stök ibland brukar ju även glömma att skicka med matpåsar... hummilihum, är ju lite vimsig jag...

## Comment 4
Author: Caspia

Jag tror att det i många fall handlar om folk som faktiskt inte vill lära sig. Det är för obehagligt att riskera att klippa så att blodvite uppkommer och enklare att be någon annan. Jag har precis som du Hanna haft en kundkrets av marsvinsklor i bekantskapskretsen. Tillslut fick jag en egen nyckel till deras hus så att jag kunde komma och gå när det passade mitt schema. Annars är mitt råd att boka tider med dem, så går det inte för långt emellan.

Å andra sidan tycker jag inte att det är besvärande att hjälpa folk med marsvins"problem" och gav upp utlärandet för att jag tycker att det är kul att träffa andra marsvin.

## Comment 5
Author: Abico

#1 - Bra idé där med erbjudandet, det ska jag lägga på minnet :)  
  
#2 - Nepp, jag tar inget betalt. Det handlar i alla fall om mer eller mindre bekanta (syrrans kompis, kompisens syster osv.) och alla är relativt unga med föräldrar som bryr sig sådär om djuren. Det skulle kännas konstigt att kräva dom på pengar då, med risk för att de inte alls ber om hjälp och marsvinen får gå med långa klor.  
  
#3 - Haha, okej ;)  
  
#4 - Jo, det har du rätt i. Nu senast så tvingade jag människan att lova att höra av sig om två veckor så att klorna inte behövde blir så långa igen, jag hoppas nu att hon gör det. Ska nog ta och skriva in det i min kalender så att jag kan kontakta henne om hon inte hört av sig. Jag tycker inte heller att det är så värst besvärande, om dom själva tar visst ansvar (och inte struntar i att dyka upp på bestämd tid tex...) men kloklippning är ändå en väldigt bra sak att kunna när man har marsvin tycker jag, speciellt som det inte alltid finns någon som kan klippa klorna åt en :P

## Comment 6
Author: PetraT

Hej! tänkte slänga in en fråga angående kloklippning.. Är ganska nybliven marsvinsägare. Hade när jag var yngre men kommer inte ihåg så mycke. Har fått hjälp på zoo affär o klippa mina små svins klor eftersom dom inte var bra skötta när jag köpte dom.. Min fråga är nu, på ett ungefär hur ofta bör man klippa klorna?

## Comment 7
Author: Abico

#6 - Klorna växer olika fort på marsvinen, men om du klipper en gång i veckan (eller varannan om klorna inte växer så fort) så hinner dom aldrig blir så långa och då räcker det med att du tar lite åt gången.
