# År 2007´s första  kull hos mig
Author: ScarsOfAnAngel

Jopp så är det.![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)  
Åkte iväg på kalas  runt 17:30 i går  och innan vi for på kalaset gav jag mina änglar mat , Å då var alla burarna toma \*dvs inga bebisar fanns där\*  
Kommer hem vid 23:30 och va finner jag jo två små pälsklingar som e såå söta  så jag ropar på karln min som  vart dö förälskad i dem båda.  
  
Min hona Elektra e den stolta mamman som gjorde matte paff hehe.  
Trodde minst hon hade 2-3 veckor kvar och att min andra högdräktiga hona skulle föda först men icke sa Nicke  Elektra ville bli mamma illa kvikt.  
Den Stolta pappan är min Sheltie hane Eddie.  

Ursäkta den suddiga bilden men ska ta ny senare idag när karln min kan hjälpa till och fota lite hehe.

## Comment 1
Author: ScarsOfAnAngel

Kolla in dumbo öronen tihi

## Comment 2
Author: ScarsOfAnAngel

å så en på den fina mamman

## Comment 3
Author: ScarsOfAnAngel

en till bild  \*jag lovar att ta massa bättre bilder senare idag som sagt hehe ,

## Comment 4
Author: Ting-e-ling

Oj vad fina! Grattis!

## Comment 5
Author: Jillsan4

Helt underbara gumman. Längtar så till jag få se alla dina underbara djur. Bara 1 månad kvar nu. Grattis Elektra önskar Starangelsgänget i Partille. Kram på er alla.

## Comment 6
Author: alimina

Dom var verkligen jättefina !! Grattis !!

## Comment 7
Author: KajsaM

Gud vad söta :) Grattis!

## Comment 8
Author: ScarsOfAnAngel

tackar tackar allihop.  
ja dom va då riktiga överasskningar

## Comment 9
Author: FeliciaS

Jättesöta och fina! :) Grattis och skönt att det gick bra (inga förlorade ungar som Sera ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif))

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Helt underbara!

## Comment 11
Author: ScarsOfAnAngel

tackar tackar  jag e såå förälskad i dem

## Comment 12
Author: Lotta_A

Kors vad söta!

## Comment 13
Author: Lotta_A

Får marsvin bara runt två ungar förresten? Har för mig att dom får fler

## Comment 14
Author: ScarsOfAnAngel

Det varierar vanligast är 2-3 st  men det kan va 1 det kan va 4 eller 5-8 st hehe  
impad att det blev två med tanke på att det var hennes första kull  ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 15
Author: Abico

Jätte söta var dom :P  
Grattis.  
  
Jag känner igen det där med att "råka" hitta ungar i buren.  
Jag blev lagom överaskad när jag kom hem till en marsvinsbur med dubbelt så många marsvin som den jag lämnade på morgonen innan skolan, grejen var att honan var inköpt bara en vecka tidigare och att jag inte visste att hon var dräktig (lite tjock dock XD). Tyvärr dog hon i kalkförgiftning då ungarna var runt 8 dagar :(  
  
Hoppas det går bra med bebbarna, ser fram mot fler bilder :)  
  
Kram Hanna

## Comment 16
Author: FeliciaS

**#15** Överlevde ungarna?

## Comment 17
Author: ScarsOfAnAngel

#15  hehe visst blir man paff.  
Jag undrar som #16 överlevde ungarna  ?

## Comment 18
Author: Diana61

Verkligen fina! Gratis!

## Comment 19
Author: Abico

#16 + #17 - Jodå, det var tre stycken och jag hade dom i en "plast låda" med sågspån, lite hö och en flaska med varmt vatten i som jag lagt i en strumpa. Så under någon vecka matade jag dom med rivna morötter, riven gurka och någon vitamin sak. En av dom behöll jag, han blev tre år, en utav dom andra fick min syssling (den honan fick senare en super gullig unge, men tyvärr dog hon nyligen) och den tredje sålde vi.  
  
Dom verkade inte ha tagit någon skada utav att lämna mamma så tidigt, det enda vi märkte av var att killen jag behöll var ganska klen hela livet, kanske därför han dog så tidigt. Men det var isf. något från första dagen, han var nämligen betydligt mindre än sina syskon.  
  
Kram Hanna

## Comment 20
Author: Snuttan

De är jätte söta :D - mer bilder! :)

## Comment 21
Author: ScarsOfAnAngel

Firestorm

## Comment 22
Author: ScarsOfAnAngel

Firestar

## Comment 23
Author: ScarsOfAnAngel

Firestar aka dumbo

## Comment 24
Author: ScarsOfAnAngel

Firestar rumpa

## Comment 25
Author: ScarsOfAnAngel

Firestorm

## Comment 26
Author: ScarsOfAnAngel

Firestorm

## Comment 27
Author: ScarsOfAnAngel

Firestorm rumpa

## Comment 28
Author: FeliciaS

Guuud så söta bilder på marsvinsbebbarna **:)** 

**#19** De var säkert lite svaragare p.g.a att de inte fick i sig den mjölken de behövde från mamman. Du hade kunnat ge standardmjölk från ko m. lite honung då ko- och marsvinsmjölk nästan har samma innehåll :)

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Åååh nästan dutchtecknade \*fiiint\*

## Comment 30
Author: ScarsOfAnAngel

Tackar tackar hehe.  
  
ja dom e så söta såååååå.

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Verkligen jättesöta :-)

## Comment 32
Author: ScarsOfAnAngel

#31 Tack  , ja dom har verkligen tagit både mig och gubben min med storm.  
Vi har försiktigt börja hålla dem korta stunder nu för å vänja dem.  
Elektra tar det bra å låter oss kela med dem men hon håller ett hök öga på oss hehe ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

## Comment 33
Author: FeliciaS

**#32** Ja, det kan man förstå. Att vara mamma till de sötnosarna, ja då kan man vara stolt - man vill ju inte direkt gå miste om de ;)

## Comment 34
Author: Abico

Vilka öron \*L\*  
Undra om h\*n växer i dom såsmåningom?  
Jättegulliga bebbar som sagt.  
  
#28 - Okej, jag ska tänka på det om jag skulle hamna i samma situation någon mer gång, fast jag hoppas jag slipper ^^  
  
Kram Hanna

## Comment 35
Author: FeliciaS

På nästan alla djur så är öronen färdigväxta när de föds så det är kroppen som ska komma ikapp och inte tvärtom. På marsvin är det nog så eftersom att de måste kunna höra när rovdjuret anfaller, så att de hinner gömma sig =P Naturen har alltid en mening :)

## Comment 36
Author: SaraB

Så söta ! :) Grattis !

## Comment 37
Author: ScarsOfAnAngel

Tackar tackar .  

ja dom e ju snart 1 månad gammla och pälsen växer så det knakar  lite större har dom allt blivit.  
Och som Xtanlover sa så är öronen på de flesta djuren fullutveckalde bid födseln.  

Och dom små damerna har faktiskt växt i sina öron riktigt bra,  
Lovar att ta nya bilder på dem så ni får se dem.

## Comment 38
Author: Diana61

De är så fina!

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Verkligen jättesöta :-)

## Comment 40
Author: ScarsOfAnAngel

Tack allihopa
