# Trimmat LH med trimmer?
Author: [Borttaget]

En lite rolig och udda fråga som ställs av ren nyfikenhet ;)  
  
Undrar om du någonsin har trimmat ditt långhåriga marsvin med en elektrisk hårtrimmer?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ja flera gånger. Om du menar trimmar som i klippt alltså

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Klippt som i inte-med-vanlig-hederlig-sax-utan-istället-en-surrande-elektrisk-hårtrimmer menar jag :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

haha, trimma = plockar långa/grova hår från marsvin :P  
Klippa = klippa med sax/trimmer =)

Det ska jag testa! Kittys päls är ju så elendig..

## Comment 4
Author: [Borttaget]

KLIPPA-MED-HÅR-TRIMMER-DÅRÅ xD  
  
Undrade bara hur många som testat, i och med att jag idag upptäckte hur unik hårtrimmern är! Jag klippte min långhåriga med hårtrimmer nämligen ![Tungan ute](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Nu ser han ut som en liten hundvalp hahhaa. Det gick mycket lättare att klippa med hårtrimmer än med vanlig sax faktiskt.  
  
Konstigt nog var han livrädd för ljudet när den **vanliga** saxen skar av hårstråna, och vägrade att sitta still - vilket kan vara farligt när man har en vass sax. Sen gav jag hårtrimmern ett försök och den gjorde succé.  
  
Varken vibrationen eller surret störde Frej. Han satt duktigt under hela tiden. Ska bara fina till det lite imorgon vid bakbenen, eftersom det var lite svår åtkomligt där. :) Är riktigt nöjd, nu slipper jag bada honom, eftersom att han kissade ner pälsen nått fasligt tidigare.

Så hårtrimmer kan jag varm rekomendera. **MEN man får ta de lungt med den. Dra igenom håret sakta saaaakta, och inte ta för mycket på en gång, för då kan trimmern fastna till lite å dra i håret istället för att klippa av, å sånt gör ont kan jag hälsa från far min som blivit klippt av mig när jag var yngre ;)  
  
Mami har jobbat som frisör under många år, så jag rådfrågade henne innan jag tog fram trimmern. :) Hoppas någon vågar prova på denna metod. Kan tyckas vara lite läskig - men den kan underlätta något enormt.**

## Comment 5
Author: Creation

[Här](http://marsvin.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=74dc0eef-e1ce-45f8-9eae-df56f215608d) finns en tråd om samma sak :)  
  
Vad för hårtrimmer har du då?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Just nu ligger mamma å sover, å hårtrimmern är i hennes rum, så jag får meddela modell och märke imorgon.  
  
Tackar för tråden också, den va rolig att läsa :) Riktigt så kal som grisen på bild 1 har jag dock inte trimmat min pöjk ![Flört](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: elin85

När jag hade ett långhår så rakade jag också med maskin, utan munstycke för att undvika att lugga, man behöver ju inte sätta den mot huden. Det funkade jättebra och marsvinet gick med på det mycket bättre än med sax som hon var livrädd för. Finns ingen anledning att inte våga :)
