# Mjäll, bad och hårtork
Author: ho0mii3z

Ja som rubriken säger har ju jag Frasse, ett långhårigt marsvin, Jätte mysig! Idag såg jag att han har fått lite mjäll! jag letade upp fakta på internet och ser att man ska bada dem och använda mjällschampoo. vilket till min lättnad fanns hemma!

Nu undrar jag, hur ofta sKA JAG BADA fRASSE SÅ ATT MJÄLLEN FÖRSVINNER? TACK FÖR SVAR

## Comment 1
Author: Creation

Säker på att det är mjäll och inte [static](http://www.humlansmarsvin.se/marsvin/halsa/ohyra/static.html) då?  
  
Jag skulle nog inte rekommendera så många bad ifall ett marsvin har mjäll... jag tycker att min ena gris(som har tendenser till det ibland), bara får torrare hårbotten av bad, även om jag använder mjällschampo.  
  
Pröva en gång och se om det hjälper.

## Comment 2
Author: elin85

Jag använde apotekets parfymfria schampo när en långhårig hona hade mjäll, det försvann direkt. Men det kan ju som #1 säger vara något annat ex static, eller rent av ringorm och det är kala torra fläckar.

## Comment 3
Author: ho0mii3z

jag har torkat honom och mjället är borta :)
