# en hona med 2 andra hanar
Author: [Borttaget]

går det att läga en hona med 2 andra hanar ?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Hur menar du?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 jag menar att kommer hanarna bråka om vem som ska para sig med honan ifall jag lägger en ensam hona med 2 hanar

## Comment 3
Author: Caspia

Det är en väldigt dålig idé. Jag har sett flera exempel, då har en av hanarna utvecklat extrem dominans och gör livet outhärdligt för främst den andra hanen men även honan. En av honorna (jag har vart med om det tre gånger men det var tydligast i ett av fallen) var extremt aggressiv mot såväl människor som andra marsvin.

Det spelar ingen roll om hanarna är kastrerade eller inte.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

En stackars ensam hona med två hanar, ABSOLUT INTE!!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Det funkar verkligen inte. Det kan bli riktigt otäcka, blodiga fajter mellan hanarna. Så det är inget man ska utsätta sina grisar för.

## Comment 6
Author: FeliciaS

Två hanar kan du inte ha med en hona, förutom att det inte är snällt mot honan så kommer hanarna att börja bråka garanterat - det är som att be om bråk, oavsett om de är kastrerade eller inte ;)

## Comment 7
Author: Binajis

Jag har haft kontakt med en 11-åring (med extremt oansvariga föräldrar för övrigt) som satte sin hona med båda sina hanar. Kom inte ihåg åldern på hanarna, bara att de var äldre än 4 månader men yngre än 12.

Det hela gick bra, hanarna bråkade inte under tiden och inte efter. Honan blev såklart dräktig men vem som är pappan vet ingen (kanske båda?). Jag vet inte hur pass mycket honan egentligen lider av att gå med flera hanar, men det kändes hemskt att veta att hon gått med båda hanarna samtidigt... snacka om fullt upp vid brunst... :(

## Comment 8
Author: [Borttaget]

tack för alla era svar var bra att få veta #7 ja gud va hämskt
