# Träflisor i marsvinstass
Author: emelie92

Jag upptäckte idag att mitt marsvin hade en jättestor träflisa i ena tassen. Träflisan kommer troligtvis från burinredningen då jag har en playwoodskiva som de kan hoppa upp på.![Obestämd](http://www.marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
  
Hur gör ni som har träplattor hos marsvinen. Hur undviker ni att de får träflisor i tassarna? Att klä om träskivan med tyg fungerar inte i längden för det drar troligen till sig massa smuts & fukt =/

## Comment 1
Author: Lyan

Slipar kanterna släta så det inte sitter några lösa flisor, mycket mer kan man nog inte göra.

Hur är det med lilla tassen då? Satt den djupt?

## Comment 2
Author: Mari

Jag gör lika som Lyan, har slipat ner kanterna om de skulle ha behövts och när de blir alldelens för flisiga så är det dags at byta till en ny.

## Comment 3
Author: emelie92

#1 - Den satt djupt men jag fick ut den med en pincett som tur var, annars kunde det nog ha gått illa!  
  
#2 - Jag har slipat kanterna & plattan med sandpapper. Men marsvinen rispar upp träplattan med sina klor. Men det är nog dags att köpa en ny som du säger, jag har haft min träplatta i många månader.

## Comment 4
Author: FeliciaS

Ajdå, hoppas det är bra med tassen nu. Håll koll så det inte blir infekterat, det är väldigt lätt hänt om det har blivit ett sår i tassen. Det är nog bäst att tvätta med koksaltlösning 2 ggr/dag åtminstone tills det börjat läka ordentligt.

Jag har slipat vissa av mina träskivor med slipmaskinen, tar några sekunder så är den sammetslen ;)
