# Pelletsfrågan igen då...
Author: [Borttaget]

Jag vet att detta har varit uppe förut, men vilka pellets-sorter är egentligen bra för marsvin. Oxbow förstås men vad finns det för andra alternativ? Lottie? (finns det kvar?) Carrier? Något annat? Var får man tag på de olika sorterna?

Ni som ger pellets, vilken sort ger ni?

## Comment 1
Author: Dolly-Fifi

Jag ger mina grisar pellets från Vitakraft. Och de älskar sina pellets och verkar må bra av dem =) Var inne ett tag på att byta till Oxbow eftersom alla säger att de är så bra. Men sen struntade jag i det och fortsatte med Vitakraft. =P

## Comment 2
Author: Emmsann

Mina får kornkross som du kan hitta på lantmännen (grangården) eller i en vanlig hästbutik som säljer hästfoder sen ibland får dom också lite Carrier. Kornkrossen är jag jättenöjd med! Dom håller sig i lagom hull och håller sig goa och glada :-)

## Comment 3
Author: Royalz

Jag ger mina kornkross, havrekross och blandat med lite carrier pellets. Har gett Lottie fram tills för någon vecka sen, men var tvungen att hitta något billigare för en period då jag har jätte dåligt med pengar just nu pga lite strul.

## Comment 4
Author: FeliciaS

Jag tycker det är bäst utan pellets och ger inte det alls längre, särskilt då det innehåller onödiga mineraler som är skadligt för marsvinen. Ska man ge någon pellets är Oxbow i alla fall den som är bäst lämpad flr marsvin sett utifrån innehållet, men det finns annat kraftfoder som går minst lika bra. Själv ger jag kornkross och havre, det blir marsvinen fina i kropparna av och håller vikten bra på. Dock ska man tänka på att det är långt ifrån alla marsvin som behöver kraftfoder, majoriteten klarar sig bra på hö och grönsaker. Främst dräktiga och digivande honor, samt ungar behöver kraftfoder.

## Comment 5
Author: Lyan

Jag ger främst kligröt gjord på vete- och kruskakli. Blandar i lite hel havre också, den kan de inte tillgodogöra sig så bra på, men jag slänger ändå i lite då jag har det hemma.

Innan har jag gett alla möjliga sorters pellets, men nu är det Lottie, går 1-2 nävar i veckan på 29 marsvin, och som godis får de Beaphar Xtra+, någon bit/marsvin ett par gånger i veckan

## Comment 6
Author: Fridaaaa

mina får marsvin&kaninpellets :)

## Comment 7
Author: annicasvensson

hejsan hur blandar man kli gröt? med vatten eller bara torrt

## Comment 8
Author: FeliciaS

**#7** Du kan läsa om det i [artikeln om kligröt](http://www.marsvin.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=64c70673-be7a-49e8-8644-3a0ee9bae967&GroupId=cf046397-3455-429a-9e56-c30d9c3f65c4&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup) :)
