# Bada!
Author: anzzen

Hej hur ofta badar ni era marsvin?, och klipper klorna,

Jag har ett långhårigt marsvin,, är det lagom att klippa henne 1 gång per 2mån?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag badar mina när det behövs, klipper klorna ca varannan - var tredje vecka, och klipper pälsen varannan månad, ibland mer :)

## Comment 2
Author: idipidi

Vid behov, vid behov och vid behov. :)

Om det är ett rasrent långhår får du räkna med att pälsen växer 2,5 cm i månaden.

## Comment 3
Author: anzzen

mm,, ockeej,, hhee zelma är en renrasig långhår

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Ja du, då har du ganska mycket att stå i när du ska bada och klippa henne ;)

## Comment 5
Author: FeliciaS

Min Sheltie klipper jag rätt sällan. Men då klipper jag kort (som ett släthärigt marsvin ungefär). Hon kan verkligen inte sköta om sin päls ;) Coronethanen klipper jag när den släpar mycket i marken och blir smutsig, borstar honom fri från tovor & spån varje dag.

Klorna klipper jag ca var 3:e vecka, vid behov ;)

## Comment 6
Author: GroaLover

jag badar dom kanske 4 ggr/år

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Okej :)

## Comment 8
Author: Thea-Cazzy

Behöver man ens bada släthåriga och virvelmarsvin? Jag har läst att dom håller pälsen ren själva, men att borsta av gammal päls skadar ju inte ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 9
Author: Diana61

Jag badar mina släthåriga när det behövs.

## Comment 10
Author: GroaLover

när dom har sprungit ute i daggvått gräs/rabatten med lera är det nog inte så skönt för dom att inte bli badade.korthåriga marsvin kan man typ inte borsta annat än med en mjuk borste.

## Comment 11
Author: anzzen

okeej,, tack för alla tips

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Jag badar min korthåriga virvelhona Melvis då och då i rumpan, där är hon kass på att hålla rent, och någon infektion vill jag inte ha :)
