# Rastplats
Author: MissGT

Vi har nu flyttat till en ny lägenhet och det är dags att få låta marsvinen lufta tassarna lite. I den förra lägenheten lät vi dem gå ute på köksgolvet en hel del. I bland från morgon till kväll om vi var hemma.

Nu har vi flyttat till en hyresrätt där de precis har lagt nytt golv och vi är lite fega för att låta dem gå runt och kissa på det golvet. Vi är även oroliga för om de kommer att bita på bordet och stolarna som nu är av trä.

**Det jag är ute efter är tips på en rastbur man kan bygga alt. köpa, som man även kan fälla ihop och sätta in i klädkammare eller dylikt när det inte används.**

Vi har en inglasad balkong som inte är inredd ännu men det känns lite sådär att de ska gå runt där. Dels för att de inte har någonting att upptäcka, dels för att där är cirka 15 grader.

## Comment 1
Author: Emmsann

Lättast att göra en hage av är kompostgaller du kniper av med en avbitartång på mitten som du sedan hakar fast i varandra och en vaxduk under som skyddar golvet mot marsvinsklor. :-) Vaxduken är enkel att vika ihop och kompostgallrerna kan du ju bara "vika" ihop om du förstår vad jag menar!

## Comment 2
Author: MissGT

#1: Tack för tipset!

Du tror inte att de välter kompostgallret på något sätt? Den ena av dem är lite klättrig av sig :) Jag såg något som heter Valphage, som verkar vara en bra lösning. Men samma fråga även där...välter de ner gallret om de försöker klättra upp?

Annars verkar lösningen himla smidig,,,!! ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Emmsann

#2 Inte om du sätter det som en rund ring så ska det inte välta :-)

## Comment 4
Author: Fridaaaa

Mina kan jag inte ha kompostnät till för dem tar sig igenom där:) bättre att bygga en träram med nät på? :) Som en uterasthage fast utan tak då :)
