# Bakteriedödande medel
Author: [Borttaget]

Jag behöver tips på ett bra bakterie dödande medel som jag kan tvätta marsvinstassar i. Stackars Millan har fått klumpfot :(

## Comment 1
Author: gickan87

Klorhexidinlösning tvättade jag mitt marsvins fot med när hon fick klumpfot. Dock behövde hon även antibiotika.

Klorhexidin finns att köpa på apoteket :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Okej tack för tipset ska åka till apoteket imorgon! Jag ska ringa imorgon bitti och boka tid hos vet så fort det finns tid.

Nu känns det som att det är dags för ordentlig bantning för hennes del :/

## Comment 3
Author: Cavia

Jodopax funkar ju oxå bra, finns på apoteket det med...

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Okej men det finns hos veterinären där jag går så då kan jag köpa med det därifrån då direkt =)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Vi var hos vet igår och Millan fick både antibiotika och smärtstillande med sig hem som hon ska äta några dagar. Och hon är så duktig på att ta sin medicin så =)

Men just nu alldeles nyss så upptäckte jag att hon har en knöl i nacken :/ Suck..hoppas det är en fett knöl vilket jag också tror då hon är 4 år.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Hon har fått medicin sen i Måndags och hennes ena fot har svullnat ner lite men den andra foten är fortfarande lika svullen. Någon som har erfarenhet hur lång tid det tar innan fötterna blir normala igen?

## Comment 7
Author: gickan87

#6 För min Tufsan gick det 8 dagar innan hennes tass fick en liten gul/vit knöl som sprack upp och tämde ut varet. Från att hon börjat med medicinen.
