# Uppfödare i Gbg sökes!
Author: [Borttaget]

Hej!

Jag är en tjej med två marsvin som vill skaffa ytterligare kompisar till dessa, en hane och en hona.

Finns det någon uppfödare här inne som väntar kullar i januari? Jag föredrar långhåriga raser men vill helst se bilder först på föräldrarna.

Mvh  
Melissa

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Kollat på [SMF;s hemsida?](http://www.svenskamarsvinsforeningen.se/)

Jag hoppas att killen är kastrerad? :p

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Nej, det är därför jag ska skaffa kompisar till dem, Två honor, två hanar i varsin bur.

## Comment 3
Author: Caspia

Varför behåller du bara inte ungar från den kullen du ska sälja?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

I framtiden kanske jag vill ha en kull. Men om jag inte får sålt ungarna behåller jag såklert dem istället.

## Comment 5
Author: catharinac

Jag bor i Halmstad och ska få kullar närsom. Dock är det en abykull :)

## Comment 6
Author: Misarn

Eragon har ett omplaceringshem för marsvin om du inte promp ska ha från en uppfödare, annars är det som dom andra säger, ta en kik inne på marsvinsföreningens hemsida där det finns registrerade uppfödare ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: Crest

Köpte min första marsvin från [Halloween's](http://nipegarden.com/marsvin/marsvin_fr.htm), dock har hon bara teddy och CH-teddy om du ville ha en långhårig (CH-teddy är iofs halvlånghårig).

Annars rekommenderar också jag, om du inte absolut vill ha från uppfödare, [Eragons](http://www.eragons.se/index.html), ett omplaceringshem för marsvin där jag adopterat fyra marsvinstjejer :) Tycker det är mycket bättre att köpa omlaceringsdjur istället från uppfödare om man nu inte vill ställa ut o så.. På Eragons brukar det iaf finnas i olika åldrar och raser, ofta några långhåriga med.
