# Vinnare i Kreativitetstävlingen!
Author: Sandra-B

Efter att avslutningen av Kreativitetstävlingen blivit oerhört försenad har vi äntligen utsett en vinare.

Det har redan draigt ut oerhört på tiden så har vi ändrat bedömningen något och frångått de satta domarna så att det inte drar ut ännu mer än vad det redan har gjort.

De som har bedömt  bidragen är jag (Sandra-B) och Jessica (Jessica-B) och vi tyckte faktiskt precis lika!

Det kom endast in fyra bidrag till denna tävlingen och vi hade problem med att välja mellan ettan och tvåan men efter lite fundering så fattade vi vårt beslut.

Vinnare av Kreativitetstävlingen är bidraget LÖSA MARSVIN! av Moa-16.
---------------------------------------------------------------------

**Det vinnande bidraget finns att se här nedan.**

**Ett stort grattis till dig!**  

==================================

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Grattis!^^

## Comment 2
Author: gickan87

Grattis :D

## Comment 3
Author: Atensia

Grattis! :-)

## Comment 4
Author: Lyan

Grattis! Dina grisar är nog det absolut härligaste jag har sett! Snacka om att längta till våren nu

## Comment 5
Author: Binajis

Underbar video! Hoppas att alla tittar och ser extramaterialet ![Kyss](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 6
Author: Lyan

Verkligen! Helt **underbart** att se alla knubbiga hakor gunga i slow motion!

## Comment 7
Author: FeliciaS

Jättehärlig video, älskar att den är filmad i marknivå/marsvinsperspektiv ;) Dessutom ger den mig sommarlängtan (det behövs nu med all bortregnad snö).

## Comment 8
Author: Arinah

Stort grattis!! Skuttande och springande marsvin även i slow motion gör en riktigt lycklig. Fint filmat med fin musik. Bra gjort Moa!

## Comment 9
Author: Moa-16

Åh, vad kul! Vad glad jag blir :P Tack så mycket!

## Comment 10
Author: Fridaaaa

grattis ^^.

## Comment 11
Author: HumlanochJuvel

Stort grattis! Videon var jätte härlig :)

## Comment 12
Author: godisgrisen

En helt underbar film! Jättebra! Grattis du är verkligen en värdig vinnare! Gulliga grisarna med...

## Comment 13
Author: Moa-16

Tack så mycket! :)

## Comment 14
Author: Blomkrukan

Grattis! ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Vilken proffsig video!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Aw, vilken härligt video! Jättebra gjort Moa! :-)

Man kan inte låta bli att le när man ser den! ![Skrattande](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Stort Grattis!

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Vilken video alltså! Jag kom på mig själv med att sitta le genom precis hela videon. Vilka ögonblick du lyckades fånga med kameran. :)  
Grattis grattis!

## Comment 17
Author: Moa-16

Tack, igen! Nä, frågan är om någon kan låta bli att le, inte någon marsvins älskare iaf =P

## Comment 18
Author: Lyan

Precis! Satt och log som ett fån hela filmen!

## Comment 19
Author: [Borttaget]

awww vad sött!

GRATTIS!

## Comment 20
Author: Moa-16

#16 Haha, vad kul att höra :P

#19 Tackar!

## Comment 21
Author: Chieko

Va härligt modiga grisar du har, jättefint att se dem skutta omkring ute!

## Comment 22
Author: Moa-16

#21 Ja, visst är dom är härliga! 

Men om ens marsvin är tama och man har en bra trädgård, så tycker jag man kan släppa dom lite. Jätte kul att se dom springa runt lösa, bara jag inte bidrar till några försvinnande av marsvin i sommar.. testa på egen risk ;)

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Verkligen jättehärlig video! Och jag kan inte förstå hur du fått dom så tama att dom inte smiter! =)

Min tamaste hane som jag trodde skulle vara lika duktig satt jag på gräsmattan och han bestämde sig för att dra men jag fick som tur var tag i ett ben och han stoppa honom :P

## Comment 24
Author: Moa-16

#23 Tack! Jag tror inte jag gjort annat än hanterat dom mycket, och tagit hjälp av marsvinets bästa vän -grönsaken! Men du, klart han springer iväg om du släpper honom lös, gör mina också, är ju det som är meningen :P  
  
Ha tålamod istället, ta en gurkbit och sätt dig ner och vänta tills han kommer till dig. Om inte marsvinet flyr i panik in i någon buske vill säga, marsvinen måste nog vara ganska orädda för att det ska gå, så att dom kommer tillbaka av sig själva och inte springer och gömmer sig och stannar där. Men om man vill ha orädda marsvin är nog det bästa att undvik att fånga dom, vänta istället tills marsvinet kommer :)

## Comment 25
Author: Chieko

#22 Jag har inga marsvin nu och de jag hade hade jag aldrig släppt i min trädgård! De var inte lätta att fånga ens när jag hade dem i kompostgallerhage, och i det stora blåbärsris vi har hade jag tappat bort dem helt ;)

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Åh vilken härlig video! ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Påminde mig om grisarna jag hade som liten. De sprang lösa på tomten...och utanför tomten...och i hela huset hemma.

Tog mig friheten att låna videon till  min marsvinsblogg:

[Colinsmarsvin](http://colinasmarsvin.bloggplatsen.se)

## Comment 27
Author: Moa-16

Tack!

Det fick du så gärna göra :)

## Comment 28
Author: Creation

Grattis! Vilken mysig video! :-) Nu fick jag toklängtan efter sommaren...

## Comment 29
Author: Moa-16

#28 Tack, du :P Ja, säg någon som inte längtar till sommaren nu.. \*tittar ut på snön som faller ner\* -.-
