# Vila i frid Konrad <3
Author: [Borttaget]

Jag vill inte att det här ska vara sant men tyvärr så är det de ![Rynkar på näsan](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Igår när jag skulle skämma bort killarna med lite gott så såg jag att Konrad hade somnat in. Han hade gått in i sitt hus och somnat bredvid Rupert sin son.

Konrad var väldigt speciell för mig, jag har haft honom sen han var liten och han var handmatad från födseln och det tamaste marsvin jag mött. Han stog alltid vid gallret och tittade på en och älskade uppmärksamhet. Han var smart också han kunde gå runt i en cirkel på kommande, pussa en på kommande, och stå på bakbenen. Han älskade all uppmärksamhet.

Jag sa alltid att han nog skulle bli minst 8 år sådan kämpe som han är, men igår somnade han in 5 år gammal. Han skulle fyllt 5 år i veckan. Förlusten av Konrad är en stor sorg då jag älskade honom så högt och han var en stor favorit!

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=9c2f54c9-71df-44e1-be28-90b4ccb2e5d8)

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=7b960e79-5568-4209-b422-4b03fb5ff34b)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Beklagar verkligen! \*Tröstkramar\* Sov i ro lille Konrad!<3

## Comment 2
Author: Fridaaaa

R.i.p <3 vad trist. vad fin han var!

## Comment 3
Author: dumlekola

Sov i ro, Konrad...

## Comment 4
Author: [Borttaget]

![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

**_Jag gråter med Dig!_**

Han var en vacker gris!

Hans sätt påminner om Trasans.

Lider och gråter med dig och får ont, för, som du kanske vet, så var det inte längesen jag fick gå igenom detta.

Må Konrad leva upp och vara frisk i sitt Nya Land! Trasan, Svante-Vante och alla de andra marsvinen, tar säkert hand om om honom!

Trasan blev 4 år och 8 månader. 5 den 25:e mars.

Tänker på Er och tänder ett ledande stearinljus för Konrad!

Kramarnas kram till dig!

// Shintaida

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tack alla för eran omtanke <3

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#4 Tack så mycket shintaida! <3 Ja han var väldigt vacker och jag var så stolt över honom. 7 ungar finns det efter honom och en har jag här hemma och mycket av hans personlighet finns i honom. Nu är dom tillsammans i himlen våra älskade änglamarsvin och busar och hittar på tok som bara dom kan.

Och Konrad blev nog lycklig när Hugo hans älskade gamla burkamrat mötte honom i himlen så mycket som dom älskade varandra.

## Comment 7
Author: godisgrisen

Jättesorglig förlust och så obehagligt att hitta sin älskling så...![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Ja jag blev riktigt chokad när jag såg honom och bara föll ihop på golvet. Han var ju så pigg dagen innan och stog och tiggde vid gallret som vanligt och pratade.![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 9
Author: Blomkrukan

R I P Konrad! Han var ett mycket vackert marsvin...

Kanske kan det vara en tröst att han fick somna in där han kände sig trygg och om det hände så plötsligt så hade han nog inte ont.

Kram!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Skickar många styrkekramar!

## Comment 11
Author: Moa-16

Vad jobbigt, det låter som han var ett riktigt härligt marsvin. Beklagar verkligen sorgen!

## Comment 12
Author: Lexxi

Beklagar sorgen

**_Vila i frid Konrad_**

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Beklagar verkligen, vilken fin gris han var :'-)

_Sov sött gubben!_

## Comment 14
Author: queenlinnea

_Fina lilla gris, sov gott!_

## Comment 15
Author: [Borttaget]

**Sov gott lilla Konrad!**

## Comment 16
Author: Atensia

_Sov sött Konrad! <3_

## Comment 17
Author: Atensia

_Sov sött Konrad! <3_

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Tack till er alla som skänkte Konrad en tanke <3

## Comment 19
Author: Sandra-B

![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Han var verkligen jättefin och det låter som att han var en härlig liten gris.

## Comment 20
Author: Abico

Usch vad sorgligt :'( Han verkar ha somnat in helt lugnt, snabbt och utan någon smärta och det är mer än många marsvin får och ett slut man önskar alla.  
  
Skickar ett par tröstkramar till dig

## Comment 21
Author: EvaLuna

Håller med Abico, ändå började jag gråta när jag läste #8. Minns Konrad från dom underbara bilder ni har postat på er här. Fantastiska!

Vila i frid fina lilla gris <3

## Comment 22
Author: [Borttaget]

![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")Beklagar verkligen lider med dig. har ett marsvin som liknar hnm och är mitt tamaste marsvin och favoriten :(<3

## Comment 23
Author: Isnona

Beklagar verkligen :( Tröstkramar!

## Comment 24
Author: FeliciaS

Vad tråkigt att han somnat in, fina Kondrad. Beklagar verkligen :(

_Sov sött gubben!_

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Ja jag är glad för att han slapp lida och att det gick fort. Men det är så svårt att förstå varför det hände när han inte visa några tecken på att må dåligt :/

Tack alla för eran omtanke och det hjälper i sorgen kan jag säga <3

## Comment 26
Author: Misarn

Lider verkligen med dig, det är verkligen svårt och jobbigt att behöva ta farväl men skönt att han fick somna in på ett naturligt sätt, många tröst kramar till dig!

## Comment 27
Author: Creation

Fina Konraden då... :-( Jag beklagar förlusten. Han verkar ha varit en go gris.  
  
_Vila i frid, Konrad!_
