# Blodprov eller röntgen?
Author: Lyan

Niklas är stel i bakkärran ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Jag har varit med om satinsjuka som brutit ut med full kraft av stress tidigare men jag hoppas att så inte är fallet här!

Vilken metod är bäst? Förra året tog jag blodprov på alla mina och det är också betydligt billigare än röntgen (blodprov för alla gick på samma pris som röntgen på en)

Allra helst vill jag ju testa alla på en gång men Niklas är mest akut eftersom de andra är lika pigga och glada som tidigare

## Comment 1
Author: Lyan

Vi har tid för blodprov imorgon. Hade helst väntat tills Nellie kommer så jag hade kunnat testa henne också men det känns rätt akut med Niklas

Alla monster följer med så då får jag veta om jag behöver ha ont i magen för Xanders äggskalsöga också

## Comment 2
Author: Blomkrukan

Hoppas att det går bra!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Usch vad tråkigt ![Rynkar på näsan](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Håller tummarna för honom.

## Comment 4
Author: dumlekola

Här hålls det också tummar och tassar...

## Comment 5
Author: Fridaaaa

hoppas det går bra<3

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Hoppas verkligen det går bra! :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Emmy vi alla här hemma håller tummar/tassar!<3

## Comment 8
Author: Lyan

Jag hoppas också det går bra! Är uppriktigt orolig för Niklas :-( När Supreme kom hem hade fodervärden vägt honom ett par dagar tidigare, sedan övernattade han hos transportören och när han kom hit hade han tappat 150g och såg ut såhär ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Denna videon visar ändå inte så bra hur dålig han var. Han avlivades 1-2dagar senare efter att jag försökt stödmata i hopp om att han bara var "transportsjuk"

På bilden var innan han åkte här i från till fodervärden.

## Comment 9
Author: FeliciaS

Kan man upptäcka det lika bra vid både blodprov och röntgen?

## Comment 10
Author: Lyan

Ja, enligt Cecilia Trägårdh gick det bra vilket som, vilket verkligen känns skönt för nu kostar det 800kr för 5 marsvin, röntgen hade gått på 4000 :-O

## Comment 11
Author: FeliciaS

**#10** Okej, vad bra :) Skönt! Håller tummarna för er imorgon.

## Comment 12
Author: Carro-m

Var där inne idag och röntgade min hona. Kostade 800 kr att röntga, men det kanske kostar olika mycket för olika orsaker? :)

## Comment 13
Author: Lyan

Niklas och Xander testade positivt ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Niklas förra ägare hämtar honom imorgon och tar bort honom för han har ont ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Xander visar inga symtom utåt men nu har jag fått svar på varför han är så sur och skygg, de andra i kullen är de trevligaste jag någonsin fött upp. Han hade lite lägre värden än Niklas, men jag kommer ta bort honom så fort jag vet hur det kommer å med Lotus

Fiffes värden är på väg uppåt...

Lovika och Anna var fria

## Comment 14
Author: Fridaaaa

#13 Usch vad tråkigt med Niklas och då Xander om han blir dålig :(

Bra att Lovika och Anna var fria!

## Comment 15
Author: Lyan

#14 Xander blir inte dålig, han är dålig ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Han är bara 7 månader gammal

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#13# Stackare, marsvinen lider inte av att tas bort, det är ju det bästa när de har ont men jag tycker synd om dig. Du verkar ha haft väldigt otur det sista.

## Comment 17
Author: Blomkrukan

Usch! Vi tänker på dig här hemma...

Försök tänka att grisarna kommer få springa på gröna ängar med andra älskade marsvin!

## Comment 18
Author: Fridaaaa

#15 Trist:(

## Comment 19
Author: Lyan

#16 Jag har avlat fram dem så det är rätt åt mig att jag mår dåligt!

Det värsta är att Lotus blir ensam tills vidare :-(

## Comment 20
Author: Creation

När man gör blodprov för att kolla om djuret har satinsjuka, vad exakt är det man testar för då?

## Comment 21
Author: Lyan

#20 ALP, tror det är levervärden. Har inte pappren här nu så jag kommer inte ihåg riktvärdena men har för mig att över 1,80 var ungefär katastrof. Niklas hade 1,65 men eftersom han visar smärta kommer han tas bort direkt.

Xander hade drygt 1,50 har jag för mig så jag kommer vänta lite med honom så jag kan hitta en kompis till Lotus. Fast samtidigt vill jag inte att Xander ska få ont :-( Han _är_ obekväm så något känner han helt klart :-(

Fiffe hade 1,15 så honom kommer jag nog testa ganska snart igen plus hålla stenkoll

Anna och Lovika hade under 1 bägge två, Lovika lägst.

Jag var faktiskt mer orolig för Anna än Fiffe för hon var liiiite hoppig ett tag, men det gick över.

När Nellie kommer kommer hon + en satin som bor i ett jourhem åt EAC testas.

## Comment 22
Author: godisgrisen

Så himla tråkigt och jobbigt med denna hemska satinsjuka![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Men snälla Lyan ta inte på dig så mycket av det! När du var igång och födde upp satiner visste du ju inte hur det låg till med sjukdomen, ingen visste det då. Du behöver inte ta straffet och skylla dig själv! Det är hemskt men det är inte ditt fel. Snälla sluta tänk så för din egen skull!

## Comment 23
Author: Lyan

Jag vet att jag inte visste det då, men jag känner mig ändå hemsk! Jag ville ge Niklas en fin pension och så triggades istället sjukdomen fram ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") och Xander borde aldrig ha fötts! jag gjorde ett medvetet val att sätta en känd satinbärare med hane bara för att behålla mina linjer! Samtidigt är jag glad för det för annars hade jag aldrig fått Dovv och hon är nog den underbaraste ungen jag någonsin fött upp! Tätt följd av kullbrodern Bus.

Det känns hemskt! Jag hade bara velat låtsas som att jag aldrig fött upp dem och säga nej när jag får tillbaka dem men jag är skyldig dem det!

Bara tanken på att förlora Fiffe också ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Han är mitt underbara maskrosbarn som aldrig borde ha fötts och när han ändå blev det slängde hon som köpt honan ut Fiffe och hans två bröder på blocket för 50kr för alla tre! Fiffe är minst lika fin som sin mor som har två cert, och hade han bara varit i päls hade han kunnat gå jättebra i ras! Inte ens att han var så pass fin dög eftersom han var en "bastard". Alla marsvin är speciella men Fiffe är en av dem som sätter ett extra stort spår i hjärtat!

Xander skulle levat i många år ihop med Lotus! Och Niklas skulle få en fin pension med sin mamma, sin dotter och sina systrar ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 24
Author: Lyan

Nu har Niklas åkt ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Stackare, fy vad sorgligt ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 26
Author: Blomkrukan

#24 Jobbigt! Så tråkigt när marsvin går vidare ![Gråter](http://marsvin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")
