# Skaffa bebisar?
Author: cherry-bomb

Hej!

Det är såhär att jag funderar på att "ta ungar" på ett av mina marsvin. Hon är nu 4 månader gammal och jag tänkte vänta till efter sommaren. Är hon för gammal då?  
Läste någinstans att marsvinshonan inte bör vara äldre än 7 månader vid sin första kull?

Sen undrar jag även vart man kan hitta en bra hane? Vill helst inte köpa någon då jag inte planerar att starta någon uppfödning. Ska man höra med uppfödare om dom vill låna ut en hane eller hur gör man?

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Dem bör vara 6-12 månader gamla vid första kullen. Och i bra hull.

## Comment 2
Author: Royalz

#1 Inte 6 månader vid första kullen! Det är för tidigt och då blir honan isåfall parad vid 4månader..

## Comment 3
Author: cherry-bomb

hmm.. en hona är alltså dräktig i ca två månader?

## Comment 4
Author: Fridaaaa

#2 Det var ju det jag skrev, minst 6-12 månader!

#3 Ja i ca 10 veckor :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ja, hör med uppfödaren om hon har någon hane att låna ut.  
Sedan är det bra och läsa på lite, eftersom marsvin går dräktiga såpass länge finns det många risker för komplikationer och liknande, så det kan vara bra och känna till och kanske få en att tänka efter om man verkligen tycker det är värt det. :)

## Comment 6
Author: Creation

Man brukar i regel säga att en marsvinshona ska vara _minst_ 7 månader när hon sätts med hane, så du fick det nog lite omvänt. ;-) Utöver detta bör honan väga minst 800g vid parning.  
  
Hon bör sättas med hane när hon är 7-10 mån gammal, så ännu är det ingen brådska. :-) Det borde ju innebära att din hona är i rätt ålder mellan maj-augusti, precis under sommaren alltså.  
  
Det är bara att maila/ringa en uppfödare och diskutera ett lån av hane.  
  
Läs på, läs på, under den kommande tiden! Artiklarna på MIF([Avel](http://marsvin.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=ec896701-daff-48c0-818b-2ba5fa68b6ca&GroupId=23a886c7-10ed-41dd-a42e-241b2cc8b604&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup), [Marsvinsuppfödare?](http://marsvin.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=ce1f21d3-dc07-44c2-ba2a-173f61a8b15c&GroupId=23a886c7-10ed-41dd-a42e-241b2cc8b604&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup)), och[DENNA](http://luneas.se/fakta_draktighet.html) text är bra att läsa innan man ger sig in på att ta en kull.  
  
Främst ska man nog fråga sig varför man tar kull innan man gör det. Vad kan föräldrarna tillföra? Är det värt risken? Har du tid och plats? Det finns mycket att tänka över. Läs, läs, läs. ;)

## Comment 7
Author: cherry-bomb

Jag läser och läser :) Det verkar ju så himla mysigt! Men jag ska fundera ett bra tag till innan jag bestämmer mig. Känner dock lite att tiden rinner iväg då lilla grisen blir äldre ;) hehe. Men jag brådskar inte än iallafall :) Var mest bara nyfiken på hur det går till.  
  
Tack för alla svar! :)

## Comment 8
Author: FeliciaS

Håller med #6 fullständigt. Vad är anledningen till att du vill ta en kull?

Bland det bästa man kan läsa om man funderar på att avla är [den här texten](http://www.humlansmarsvin.se/marsvin/avel/att_tanka_pa_innan.html), tycker jag.

## Comment 9
Author: cherry-bomb

Dels för att det verkar roligt och mysigt. Och dels för att jag vill ha "efterträdare" till mina grisar. Jag hade en råtta innan som jag älskade högt och lågt och är det nåt jag ångrar är det att jag inte tog en kull på henne innan hon försvann. Min fina Dotti.

Men jag får se. Framförallt ska ju tiden räcka till. Ska som sagt fundera ett tag till. Och framförallt läsa på mer.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

usch tyckte det var det värsta jag vart med om 2 tjuvparningar med "minderåriga" Min senaste hona som födde en bebbe vägde bara 734gr dagen innan födseln trodde aldrig hon kunde klämma ut en sån tjockis! Min första tjuvparing var heller inte rolig mamma gris vart enormt underviktig men klarade sin kull galant. Känner faktiskt ingen skillnad käsnlomässigt/relationsmässigt med mina köpta grisar och hemmafödda. Köper hellre det var alldeles för mycket oro ^^
