# Att söva marsvin
Author: [Borttaget]

Jag undrar om det är någon större skillnad mellan att söva ett marsvin med narkos, och att söva marsvin genom att ge en spruta (sömnmedel?)?

Medför det ena eller andra större risk att inte klara operation t.ex.?  
Är det något annat som är bra att känna till om de olika sätten att söva?

Är bara intresserad, det kan vara bra att veta om det blir aktuellt med någon operation i framtiden.

## Comment 1
Author: FeliciaS

Jag vet tyvärr inte så mycket om olika sätt att söva. Däremot har jag läst att det säkraste sättet är med narkos. Jag tycker det verkar trevligare än via spruta då marsvin är extremt stickkänsliga.

## Comment 2
Author: Sanni

Är av ganska samma åsikt som Felicia, men tycker också att det beror på veterinären. Om en veterinär har gjort flera bra operationer och är van att använda spruta och kan ge en passlig mängd, så skulle jag nog satsa på det. Annors skulle jag nog föredra narkosen.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Okej :) Jag _har för mig_ att jag också hört nånstans att narkos är den säkrare varianten..

Någon annan som vet nått? :)

## Comment 4
Author: ponytails

Om man söver med gas så är det lättare att reglera djupet i narkosen. Och man kan snabbt avbryta narkosen om marsvinet inte mår så bra. Om man söver med spruta (Ketamin) så kan man inte avbryta narkosen. Man måste vänta tills den är ur kroppen, det tar minst en timme. Detta betyder att det är större risker med spruta än gas. Men av miljöaspekter och personalhälsa har man allt mer gått ifrån söving med gas. Den är nog snart helt borta i sjukvården för oss människor. Man söver med spruta i blodkärlet på människor. Men det går ju inte på marsvin tyvärr.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Åh tack för svaret ponytails. Nu känns det lite klarare :)

Nog för att miljön och personalhälsa är jätteviktigt att se till, men jag tycker att det verkar oklokt att gå över till sövning genom spruta, då ju narkos uppenbarligen är ett säkrare alternativ för djuret. :/ Men men, huvudsaken är att vård finns att få! :) Man ska inte klaga!
