# het diskussion!
Author: ho0mii3z

Var inne på djuraffären idag och handlade kutterspån och hö  i mega påse till Frasse, då en tjej frågar kassörskan om marsvin verkligen behöver äta pellets, och hon säger dyrt o heltigt att jaa eller GNAGARBLANDNING!!  
  
Jag kunde bara inte vara tyst och förklarade att om man har vatten och hö tillsammans med färska grönsaker varjedag, behöver marsvin inte alls pellets. Och jag har då aldrig matat mina marsvin med pellets,  
  
Först så stod hon på sig men sen sa hon inget, och salt sten tänkte hon sälja till kundens marsvin!! Kände mig som en finger pekare, men var tvungen!!  
Jag KUNDE inte bara stå där och låta marsvinet lida för hennes inkompetens!

## Comment 1
Author: nimroda

BRA GJORT!

det gillas starkt att du vågar stå upp ch säga ifrån !!!!!

## Comment 2
Author: ho0mii3z

Tack, men jag tror inte jag e så välkommen näsa gång! haha..  
Men jag blir så förbannad! Varför kan inte djurbutikerna arbeta för marsvinens välfärd och säga STOPP för salt och mineralstenar och informera nyblivande marsvinsägare om vad ett marsvin ska äta och säga nej till Pellets?  
Inte ens kaniner ska äta pellets!  
  
Sen att dom tycker att man ska trycka i dem gnagarblandning där de finns saker som inte gynnar marsvinets välmående är helt makalöst!  
Det är ju som att jag skulle servera 100g marabou chocklad med hallonsoda till lunch för mina patienter på 65+- 90 år..

## Comment 3
Author: NinaS

#0 Heja dig! :)

## Comment 4
Author: ho0mii3z

:)

## Comment 5
Author: nimroda

jo förstår hur du menar .

de är sjukt att dem gör så, samma som när dem informerar fel angående att marsvin ska vara minst 2.

de känns som dem bollar med reglerna för att de ska gynna deras ekonomi osv.

pellets kan ju vara bra för vissa marsvin , men att dem säger att de är ett måste är ju lite knasigt .

jag fick själv den informationen först men tack vara denna underbara sida fick jag veta annat.

och sen de med salt sten uschhhhhhh =(

## Comment 6
Author: ho0mii3z

ja, och sen att dom ens säljer hö hängare till marsvin!! Herreguud!  
Ska inte vi på ifokus öppna djurbutik och servera RÄTT information och stoppa mass uppfödningen och välja ut vilja uppfödare som man satsar på och hur allt ska gå till! De borde vi egentligen!!

## Comment 7
Author: nimroda

haha ja de låter som en bra ide, men lite olika butiker runt om i landet fast alla med samma mål och möjligheten till ett bra liv för djuren =)

## Comment 8
Author: ho0mii3z

ja de tycker jag låter bra, vi bildar kedja på en gång!!  Allt för våra djur!

## Comment 9
Author: [Borttaget]

bra att du stod på dig, behpövs fler av sådana som dig!! :-)

## Comment 10
Author: nimroda

hihi ![Skrattande](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 11
Author: Emmsann

#2 De kan ju över huvudtaget inte ge dig besöksförbjud där för det har dom ingen rätt till så jag tycker du går dit oftare och gärna säger till lite mer ;-) Mer människor som du!

## Comment 12
Author: EvaLuna

Mkt bra! Klart man ska säja till. Jag brukar tjata i min djuraffär oxå & efter ett tag tog de faktiskt \*hör & häpna\* bort saltstenarna i marsvins & kaninburarna. Seger!

## Comment 13
Author: Misarn

Go Girl! Helt rätt, hade gjort precis likadant, som tur är så är våran djuraffär väldigt bra med information och har faktiskt kunnig personal! Men håller med om att vi borde öppna en djuraffärs-kedja med rätt information och som inte stödjer mass-uppfödning! ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
