# Nappi 5år!
Author: Sanni

Idag fyller Nappi 5 år! Tiden far så himla fort!  
Tyvärr var dagen inte sådan som vi hade tänkt oss, med mycket gräs och mys. Istället fick vi spendera dagen hos veterinären. Nappis burkompis har redan ett tag varit en aning agressiv mot Nappi och igår hade han bitit Nappi, som var helt full med små tandmärken. Kille hade också klarat av att bita Nappi rakt i ögat :(  
  
Så idag åkte vi till veterinären. Vi fick ögondroppar och antibiotika. Nappi har under några dagar andas väldigt tungt och veterinären sa att hans andningslujd hade blivit starkare. Så antibiotikan skulle också hjälpa till det.  
  
Dagen belv alltså inte helt sådan som vi hade tänkt oss, men som tur är allt nu under kontroll :)

Grattis min gamla gubbe <3

## Comment 1
Author: Mimmitroll

Grattis till en jättesöt gris! Hälsa att han ska krya på sig ![Glad](http://marsvin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Moctezuma

Grattis från oss också :)

## Comment 3
Author: Atensia

Grattis! :-)

## Comment 4
Author: nimroda

grattis, och säg nu till han att krya på sig !

## Comment 5
Author: Blomkrukan

Grattis söta Nappi!

## Comment 6
Author: Lyan

Usch, vilken födelsedag han fick stackaren :-(

Vi skickar Grattis och krya på dig till honom!

## Comment 7
Author: Abico

Grattis Nappi, och krya på dig!
