# Kraftig mjäll
Author: Aphrodithe

Jag har haft flera marsvin, och de har aldrig haft några sjukdomar innan, men nu har en av mina honor fått problem med huden.

Jag vet inte riktigt vad det är, men hon har otroligt mycket "mjäll" eller något liknande i pälsen. Det är bara på baken. Hon är en coronet, med väldigt tjock päls. Det verkar klia ganska mycket, hon kliar sig ofta på baken, så att pälsen där blivit tunnare. Hon har inga sår, och verkar inte ha ont vid beröring. Jag har badat henne och använt ett medel mot ohyra, det minskade då men kom tillbaka efter en dag.

Hon har haft det så i ett par veckor, eftersom jag ville se om det gick över. Är det mjäll, eller är det någon slags parasit?

Hon visar inga andra symptom, utan beter precis som vanligt. Förutom att hon kliar sig då och då. Tacksam för svar!

## Comment 1
Author: Fejhn

vet tyvärr inte vad det är, men puttar tråden åt dig så nån annan kan svara :)

hjälper kke om du lägger in bild?

## Comment 2
Author: Sandra-B

Det skulle kunna vara sellnick.

Vanliga symptom är klåda, mjällig och irriterad hud, tunn päls, kala fläckar (främst på mage, bakben och sidor) samt viktnedgång. Djuret behöver inte ha alla symptom. De kan bära på sellnick en lång tid utan att visa symptom men när de får nedsatt immunförsvar av någon anledning (exempelvis stress, annan sjukdom och dräktighet) så blossar det upp.

Det kan vara problem att säkert diagnostisera sellnick eftersom de gräver så pass djupt i huden att skrapproven inte kommer åt, därför utgår man från symptomen när/ om man väljer att behandla.

Det är viktigt att alla marsvin i hushållet (samt de som hushållets grisar kommit i kontakt med) behandlas.

Läs mer om sellnick i vår [artikel om ohyra](http://marsvin.ifokus.se/articles/4d713b0db9cb462244052442-ohyra#4d7123f7b9cb462141044e3a-1).

## Comment 3
Author: Aphrodithe

Tack för svaren. Jag läste på lite om mjäll och såg att man kunde testa att smörja in marsvinet med matolja, så jag testade det, och nu är min lilla flicka helt frisk och mjällfri igen!

Ville bara skriva hur det gick :)

## Comment 4
Author: elsasputte

Va bra :) Skönt att det inte var nå allvarligare då :)
