# Kan marsvin äta Mangold ?
Author: nimroda

ja som rubiken lyder så undrar jag ifall marsvin kan äta mangold

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Vad är det för något?

## Comment 2
Author: nimroda

sök på google så kommer de upp bilder på de, men de liknar sallad men längre blad =)

## Comment 3
Author: Fridaaaa

#2 Okej. Gjorde det nu, aldrig sett eller hört talas om dem så vet inte. :)

## Comment 4
Author: nimroda

hehe inte jag heller , de va min morfar som köte de till dem. men läste nyss att mangold är kusin till spenat så de börde ju ga att ge

## Comment 5
Author: elsasputte

Googlade lite oxå på de och fick fram en lista vad masvin kunde äta, varav mangold röd fanns med. Här är en länk till sidan.

[http://marsvinssnack.phpbb2.se/vad-kan-ett-marsvin-ata-t6331.html](http://marsvinssnack.phpbb2.se/vad-kan-ett-marsvin-ata-t6331.html)

Det står lite längre ner så du får bläddra ner till mitten ungefär :)

## Comment 6
Author: nimroda

okej tack så mycket

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag har gett mina mangold för jag odlar och det hade vuxit mängder men jag jobbar så mycket nu så grisarna fick äta istället för mig ^^ inte såååå jätteuppskattad som maskrosor men ändå ^^

## Comment 8
Author: nimroda

okej tack så mycket,  så det är ingen fara då om jag ger dem de. men de är grön mangold ?

## Comment 9
Author: Linnet

Javisst kan du ge dom mangold. Mangold har ingenting med spenat att göra som växt, men man brukar använda bladen som spenat och stjälken som sparris.

## Comment 10
Author: nimroda

okej tack så mycket allesamman
